Klienti těchto zařízení nasávají sváteční atmosféru již dlouho před Štědrým dnem. Spoustu představení pro své obyvatele připravili pracovníci karvinského Nového domova. „Chodí nám tady zpívat koledy děti ze škol a také z různých církví,“ řekla sociální pracovnice Irena Šafářová. Vánoce připomíná také vánoční výzdoba, do které se celá budova ponořila. „Přišli nám tady pracovnice z květinové síně, které nám udělali výzdobu, ukázaly našim klientům, jak se vážou ikebany a ozdobily s nimi stromeček,“ dodala sociální pracovnice.

S posledními svátky v roce je neodmyslitelně spjato také pečení cukroví. Také toho se obyvatelé Nového domova účastní. „Většinou u toho vzpomínají, jaké to bylo, když měli malé děti a pekli pro ně cukroví. Mladé holky, co se o ně starají, se aspoň dozví, jaké to bylo za starých časů,“ prozradila Šafářová.

A vyvrcholením všech těchto příprav je pak štědrovečerní večeře. „Máme pro uživatele připravenou společnou večeři s bílými ubrusy a výzdobou, ale těm, kteří chtějí strávit Vánoce sami, nebo je navštíví jejich rodinní příslušníci, umožníme, aby povečeřeli na pokoji,“ uvedla Irena Šafářová.

Dárky jsou sice v režii rodinných příslušníků, nicméně nic nebrání tomu, aby se jednotliví obyvatelé obdarovali mezi sebou. „Pracovnice si udělají s našimi klienty nákupní odpoledne, kdy je doprovázejí do obchodů, kde jim pak s nákupem pomohou,“ řekla Šafářová.

Vánocemi žijí také obyvatelé Domovu Vesna v Orlové. „Měli jsme tady mikulášskou nadílku, vystoupily děti z mateřské školy a máme i několik nazdobených stromečků,“ popsala atmosféru v domově ředitelka Martina Šilhárová.

Na výzdobě a také na pečení cukroví a perníčků se podíleli i samotní klienti. „U toho pečení to byly spíše ženy, muži si spíše posedí a poklábosí,“ smála se ředitelka.

A co budou senioři mít na slavnostní tabuli? „Budeme podávat rybí filé – je to kvůli bezpečnosti, protože tam nejsou kosti,“ vysvětlila Šilhárová.