Podle svých slov se k tomuto koníčku dostal již ve svých 13 letech. „Otec mi postavil holubník a rodiče mi potom také přispívali na krmivo a závodní činnost,“ říká chovatel poštovních holubů.

Jak dále dodává, jedná se o časově náročný koníček. „Když přijdu domů ze zaměstnání, tak se tomu musím minimálně dvě až tři hodiny věnovat a v zimě asi tak hodinu. A o víkendu, když jsou závody, tak třeba i šest hodin,“ popisuje Swaczyna.

Leckdy se prý musí přizpůsobit časovému harmonogramů i rodina. „Například mě někdy manželka pomáhala s krmením holubů nebo hlídaní holubů při příletu ze závodů,“ usmívá se holubář.

Nejnáročnější část roku pak pro tyto chovatele začíná prvním květnovým víkendem, kdy začíná závodní sezona. „Ta trvá do konce července a je tam okolo 20 závodů, které se člení na krátké, střední a dlouhé tratě, ve kterých probíhá soutěž družstev a 12 soutěží jednotlivců. K tomu připočteme pět závodů mladých holubů od poloviny srpna do 25. září,“ vysvětluje Jindřich Swaczyna.

A jak takový závod vypadá? „V sobotu vyjede kamion, který sesbírá holuby ze všech středisek, což je asi 2500 holubů, ty potom odveze na startovací místo dle závodního plánů,“ prozrazuje chovatel.

V neděli ráno pak začne samotný závod. „Na pokyn startéra v šest hodin se všichni holubi vypustí a ti musí co nejrychleji doletět domů. Z vyměřené vzdálenosti se potom vypočítá rychlost letu holubů a určuje pořadí,“ vysvětluje holubář. Holubi prý dokáží při těchto závodech dosáhnout úžasných výsledku za příznivého počasí až sto kilometrů za hodinu. „Například cestu z Ostende nebo Bruselu, kde se pořádají nejdelší závody, což jsou trasy dlouhé přes tisíc kilometrů, zvládnou někteří holubi při lepších podmínkách i za jedenáct nebo dvanáct hodin,“ říká Swaczyna.

Také už má na svém kontě několik úspěchů. „Jedna moje holubice zvítězila na závodu v Chebu, kde startovala spolu 59 tisící holubů z celé Moravy a Slovenska,“ dodává chovatel.