Pro žáky 5. i 9. tříd základních škol připravují takový kurz na Gymnáziu Františka Živného v Bohumíně. Kurz pro žáky pátých tříd začíná 13. ledna. „Pro deváťáky je naplánován kurz na březen,“ informoval ředitel gymnázia Miroslav Bialoň.

Pro páťáky je nachystáno 30 hodin, ve kterých budou procvičovat matematiku a český jazyk. Deváťáci budou mít kurz kratší, učivo bude probráno během deseti hodin.

„Na kurzech si žáci budou moci vyzkoušet příklady z minulých let,“ dodal Bialoň.

Cena kurzu vyjde zhruba na třicet korun na hodinu. „Žáci pátých tříd zaplatí tisíc korun, zatímco žáci devátých tříd, kteří mají kurz kratší, tři sta korun,“ prozradil ředitel bohumínského gymnázia s tím, že už je přihlášeno 15 zájemců o lednový termín a čtyři žáci jsou zaregistrováni na březnový.

Od ledna začnou chodit také zájemci o studium na Gymnáziu Karviná. Na rozdíl od Bohumína však budou otvírat pouze kurz pouze pro žáky devátých tříd.

„Chtěli jsme zahájit i kurz pro páté třídy, ale bohužel se přihlásilo pouze pět zájemců,“ sdělil ředitel Gymnázia Karviná Bohumil Vévoda s tím, že deváťáků se přihlásilo 45.

Účastníci kurzu budou až do konce března mít dvě hodiny matematiky a dvě hodiny češtiny týdně. Podobně jako v Bohumíně, také v Karviné, budou procvičovat příklady z minulých let.

Tím prý také poznají, jak budou příklady na přijímačkách vypadat.

„Uchazeči o studium pak nebudou zaskočeni typem příkladů, které je na zkouškách potkají,“ řekl Vévoda.

Absolventům kurzů se tak zvýší šance na úspěšné složení přijímacích zkoušek. „Velmi bych se divil, kdyby někdo z těchto žáků následně u zkoušek neuspěl,“ dodal ředitel.

Od února do dubna bude ve čtvrtky probíhat tzv. Nultý ročník na střední odborné škole Net Office Orlová.

„Procvičujeme tradičně matematiku a češtinu a kromě toho ještě práci s počítačem, vzhledem k zaměření naší školy,“ řekla výchovná poradkyně Naděžda Tománková.

Zatím prý neví, zda budou vypisovat přijímací zkoušky, nebo budou brát podle studijního průměru. Ale v každém případě kurz může být pro jeho uchazeče přínosný.

„I pokud nedosáhnou požadovaného průměru, mohou se dostat na naši školu s tím, že jsou úspěšní v nultém ročníku a je na nich vidět, že mají zájem o studium na naší škole,“ dodala Tománková.

Cena kurzu vyjde na 400 korun měsíčně.