Více než pět set dětí očekávají v nejmenších školních lavicích pro prvňáčky od září v Karviné. „V tomto školním roce máme na našich školách 516 prvňáčků, podle údajů z evidence obyvatel by se letos mělo nově zapsat 531 dětí,“ popsala realitu Šárka Swiderová, mluvčí Karviné.

Oproti letošnímu roku je to o několik dětí více, projevuje se totiž baby boom, kdy rodí maminky ze silných populačních ročníků.

V Havířově je to ještě více, sedm stovek. „Letos bylo do prvních tříd přijato celkem 754 žáků včetně těch po odkladu povinné školní docházky,“ popsala mluvčí města Eva Wojnarová. I tady očekávají o něco vyšší počet malých školáků.

Drtivá většina dětí se do školy těší, některé už od Vánoc mají doma aktovku. „Zatím leží schovaná ve skříni a díváme se na ni jen občas. Ostatní věci, jako pouzdro, papuče, teplákovou soupravu a podobně, budeme kupovat až těsně před začátkem školního roku,“ řekla Dana Řezníčková z Českého Těšína, maminka šestiletého Rosti.

Ten se do školy těší, ale bojí se učení. „Říká nám, že doufá, že to nebude ve škole moc těžké,“ usmála se Řezníčková.

Syna Marka k zápisu vedla i Michaela Rákosová z Karviné. Trošku se ale bojí drahoty.

„Máme tři děti, Mareček je nejmladší a nebude to asi vždycky lehké.“ řekla Rákosová. „Víme, jak jsou drahé věci do školy, hlavně výlety, divadla a podobně. Bude to pro nás náročné,“ dodala.

Kristýnka se těší do školy. Chodit tam bude s bratrem
Havířov Hodně rušno bylo včera odpoledne v Základní škole 1. máje v Havířově. Začal zápis do prvních tříd. Na předškoláky a jejich rodiče čekaly vyzdobené třídy, rozhovory s paní učitelkou, pěkný upomínkový list s logem školy a nezbytná administrativa. Mezi prvními přišla zapsat svou šestiletou dceru Andrea Skýbová. Dítěti se věnovala učitelka Yweta Guňková. „Výběr základní školy 1. máje nebyl náhodný. Do páté třídy chodí syn. Škola je hezká, a navíc je i blízko. Jsme velmi spokojeni. Kristýnka se těší na své budoucí kamarádky,“ svěřila se maminka.
Ředitelka školy Viera Horváthová je na začátku zápisu optimistka. „Jsem ráda, že každým rokem máme dostatek prvňáčků. Také letos počítáme s otevřením tří prvních tříd. Velmi bohatá je i nabídka našich aktivit v různých zájmových kroužcích,“ uvedla ředitelka. (jp)