Podle Pavla Klimeše, ředitele rezidenčního portfolia RPG, chce firma udělat ze „šestky“, která nemá mezi obyvateli Karviné příznivé jméno, dobré místo k bydlení.

„Chceme dát obyvatelům ten pocit, že žijí v bezpečné a klidné části,“ informoval Klimeš. Revitalizace prý bude tento rok pokračovat v oblasti okolo Svobodáren. Tam by mělo dostat nový kabát zhruba pět set bytů.

Ke zlepšení kvality života v Novém Městě chce přispět i vedení města. „Chystáme se na revitalizaci veřejných prostranství, takže chceme vybudovat dětská hřiště, opravit chodníky nebo veřejná osvětlení,“ řekl včera na setkání se zástupci RPG náměstek primátora Lukáš Raszyk. Cílem všech těchto snah je, aby lidé nejen ze šestky neutíkali, ale aby se navíc stala atraktivním místem pro nově příchozí.

Tento záměr ale přijde některým obyvatelům čtvrti úsměvný. „Lepší místo pro život? Vždyť jen v našem vchodě jsou čtyři volné byty. Lidé odcházejí pryč,“ svěřil se Emil Soblahovský, který bydlí v jednom ze zrekonstruovaných domů. Je sice rád, že mají opravená okna i fasády, bohužel je stále spousta věcí, které nejdou vidět na první pohled, a kterými se nelze chlubit. „Škoda, že tady nepřišli, když nebyl sníh. Chodníky jsou zlikvidované, musíme se tady brodit bahnem. Na chodbách nám trčí kabely ze stěn, nástěnku někdo strhl a hodil do sklepa. A bezpečnost? Škoda mluvit,“ mávl rukou pan Emil.

Podobný názor má i taxikář, který se vložil do hovoru. „Jen se přijeďte podívat po setmění, jak to tu vypadá. Nebudete se stačit divit, kolik je tady feťáků a dalších podezřelých existencí,“ popsal život ve čtvrti řidič taxislužby.

Strach mívá občas i paní Marie.

„Ve vchodě máme naštěstí samé dobré sousedy. Ale vyjít ven po setmění? Na lavičkách posedávají nepřizpůsobiví, kteří se po vás dívají, jestli nemáte kabelku nebo peněženku,“ svěřila se obyvatelka dalšího z opravených domů. S opravenou fasádou a novými okny je prý spokojená. Nicméně bez kazu nová revitalizace prý rozhodně není. „Máme tu nová světla, ke kterým nejsou vypínače, ale jsou na fotobuňku. Občas svítí i přes den, kdy je vidět. Volala jsem několikrát na RPG, ale zatím to neřeší. Nechceme zbytečně platit za elektřinu,“ zlobila se paní Marie.