Nové zóny s časově omezeným parkováním chystají v Českém Těšíně. „Jedná se o několik ulic, konkrétně o ulice Smetanova, Viaduktová a Sokola Tůmy v centru města,“ popsala Martina Beierová z českotěšínské radnice.

Všechny tři zmíněné ulice jsou v centru města, kde je dlouhodobě velmi špatná situace s parkováním a řidiči často velmi složitě hledají místo k zaparkování. A ještě složitěji se pak dostávají k místu, kam míří.

Na místech s časově omezeným parkováním se půlhodina parkování neplatí, poté již řidič zaplatit musí. K vyřízení drobných záležitostí půlhodina stačí a návrh rozšířit tyto zóny vítají i zdejší občané. Časově omezená místa k parkování fungují v Českém Těšíně již nyní. Ale místní lidé volají po dalších.

„My, občané Těšína, bychom při vyřizování různých drobných záležitostí nemuseli platit za parkoviště, která se již tak udržují z městského rozpočtu. Tímto by se dostalo na více zájemců pro krátkodobé odstavení vozidla,“ uvedl Radovan Mžik, jeden z českotěšínských obyvatel.

Problém s parkováním až dosud řeší tak, že pokud chce poblíž centra parkovat na delší dobu, odstaví auto na parkovišti vedle autobusového nádraží.

„Míst je tam více než dost,“ dodal Mžik. Ke krátkodobému vyřizování věcí na druhé straně trati je to ale dost daleko. Ze současných 23 míst se proto tato parkovací místa, která mají některým ulevit a dalším znemožnit dlouhodobé „odkládání“ aut, rozšíří. Radnice si od věci slibuje nejen zlepšení situace jako takové, ale i úbytek dlouhodobě stojících aut na jednom místě, které blokují dopravu.

Nedobrá situace, co se týká parkovacích míst, trápí také jiná města v regionu. Ochranná opatření pro návštěvníky polyfunkčního domu, kde je knihovna, nebo obchodů v centru města museli zavést před časem v Orlové.

„Parkování je tady tak trošku věčný problém. U polyfunkčního domu jsme zavedli parkovací hodiny, kdy se parkování po hodině zdarma platí. Jinak tam totiž nechávali auta lidé z okolních paneláků a auto tam stálo třeba týden,“ popsala mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

V Orlové se chystá také další úprava, co se týká parkování. „Přímo před městským úřadem mají vzniknout parkovací místa v podzemí. Na podzim tady totiž má vznikat nové náměstí,“ podotkla Cibulková.