Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tělocvična gymnázia půjde k zemi. Je jen otázkou, kdy

Český Těšín - Hodiny tělocviku studentů českotěšínského gymnázia se budou v nejbližších měsících odehrávat v provizorních podmínkách.

21.1.2012 1
SDÍLEJ:

Českotěšínské gymnázium na snímku z roku 2010Foto: Josef Pintér

Tělocvična je totiž mimo provoz a s největší pravděpodobností už v ní nikdo nikdy cvičit nebude. Důvodem jsou nadlimitní hodnoty minerálních vláken v ovzduší, které tam naměřili odborníci na zdraví a hygienu.

Škola se o problému dozvěděla náhodou ve chvíli, kdy zjišťovala, zda jsou stropní panely vyrobeny z azbestu a zda tato látka neuniká dovnitř tělocvičny. Nakonec tedy není na vině azbest, ale jiné zdraví škodlivé látky.

Na vině není azbest

„Celé stropní obložení je z azbestocementových desek, ale azbest problémem není. Špatné jsou jen hodnoty minerálních vláken, ze stropu do vzduchu unikají právě ta. Také stavební posudky na tělocvičnu jsou špatné,“ uvedl ředitel školy Tomáš Hudec.

Norma přitom povoluje tisíc vláken na metr kubický. V tělocvičně však naměřili více než dvoutisícové hodnoty. Studenti proto do tělocvičny již nemohou.

„Budova bude stržena a postavíme kompletně novou. Ale kdy, to nevím, nemáme ještě ani peníze a také zpracování nového projektu jsme teprve zadali,“ řekl Tomáš Hudec.

Další osud sportovní haly ředitel školy řeší s krajem, který je zřizovatelem školy. Nutné je ale zbourat jen halu jako takovou.

„Sprchy a toalety jsou v pořádku, jen potřebují renovaci kvůli době funkčnosti, jinak s nimi problém není,“ dodal ředitel.

Eduard Ježo ze Zdravotního ústavu Ostrava, který měření prováděl, ČTK řekl, že ústav se při svém zkoumání zaměřoval pouze na to, zda se neuvolňuje azbest, ale přesný typ minerálních vláken nezkoumal.

„Dělali jsme pouze odběr a stanovení početní koncentrace vláknitého prachu se zaměřením na to, jestli je v tom vzorku nalezen azbest, nebo není,“ uvedl Ježo s tím, že azbest ve vzorku nalezen nebyl.

Hodiny tělocviku se nyní na gymnáziu odehrávají buď v menší tělocvičně, nebo v aule, popřípadě chodí studenti na procházky ven a bruslit.

Ředitel Hudec nevyloučil ani spolupráci s dalšími školami.

„Uvidím, jestli se nedomluvím s ostatními školami, zda nemají volnou kapacitu, i když asi těžko. Hala se navíc musela ohradit i z venku, protože tam desky padají, to znamená, že na jaře nebudeme moci cvičit ani venku u haly,“ vysvětlil Hudec.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast školství Věry Palkové je kraj připraven v co nejkratší době vzniklou situaci řešit.

„Naštěstí se jedná jen o tělocvičnu. Věřím, že na přechodné období pan ředitel tělocviky zvládne nějak vyřešit, například přeorganizováním rozvrhů. Naši odborníci teď musí říct, jak tělocvičnu co nejlépe a nejrychleji zprovoznit, aby byla hala zase použitelná,“ uvedla Palková.

Tělocvična přitom není až tak stará, jen něco málo přes 20 let. Kolaudace proběhla v roce 1990.

Podobný problém řeší také na karvinském gymnáziu. Tam však jde o tzv. přístavbu, která stojí od počátku 80. let a která také nevyhovovala hygienickým normám. Podle posledních informací by ještě letos měla být stržena a na jejím místě má vyrůst moderní sportovní hala.

Nina Macošková, ČTK

Autor: Nina Macošková

21.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení