„Zatím ještě nejsou opraveny všechny vchody, kterých se problémy týkaly. Přesné statistiky budeme mít příští týden, zatím je technici sbírají v terénu. Opravy běží,“ popsal Petr Handl, mluvčí vlastníka bytů společnosti RPG Byty.

Karol a Anna Farští žijí v karvinském bytě RPG v Mírové ulici přes 50 let. V jejich bytě netekla voda a nefungoval ani odpad na záchodě. Tento problém vlastník domu naštěstí rychle odstranil. „Nahlásili jsme havárii a za pár dní ji pracovníci RPG opravdu zajistili, takže jsme si alespoň mohli doma zajít na záchod,“ uvedl Karol Farský.

Nelidské podmínky je přinutily byt před časem opustit a vyhledat dočasný azyl u vnuka v Havířově.

Voda v některých vchodech v Mírové ulici však stále ještě neteče. Nefunkční odpad a netekoucí voda navíc trápily více vchodů v Karviné-Novém Městě. „Trubky postupně rozmrzají a budeme je opravovat. V případě Mírové ulice jde o nejhorší havárii v lokalitě, v dalších místech jsou sice také problémy, ale ne tak vážné,“ dodal Handl.

Vlastník poškozených domů nabízel lidem jiné ubytování. Těm, kdo se nechtěli odstěhovat, zajistil aspoň dodávky pitné vody. Ne všichni ale chtěli využít náhradního bydlení, v lokalitě s velkou kriminalitou se totiž báli nechat své současné byty opuštěné. Zvláště ve vchodech, kde jsou obydlené dva nebo tři byty z celkových osmi, a není možné se tak spolehnout na sousedy takřka žádní totiž neexistují.

I přes dovážku pitné vody ale v leckterých bytech chyběla a lidé to řešili různě. „Voda nám netekla dva týdny, až v úterý večer se konečně rozjela, protože instalatéři vyměnili trubky. Ale pořád teče slabě, jako by nebyl dobrý tlak,“ popsal Stanislav Šumšal z Makarenkovy ulice.

Pitnou vodu si kupoval balenou v obchodě. Pro tu na mytí a splachování chodil do potoka. „Mám velké kanystry, naložil jsem je na vozík, v ledě v potoce jsem vysekal díru a po malých konvičkách jsem lil vodu do kanystrů. Ty jsem si pak zase dovezl domů,“ popsal Šumšal.

Bez vody byly vchody například v ulicích Mírová, Makarenkova, Na Vyhlídce a Družby. Problém se přitom donesl nejen k majiteli poškozených domů, ale také k místním sdružením. A podmínky leckde připomínaly středověk. „Stěžovat si přijdou hlavně Romové. Jak jsem viděl, podmínky mají díky netekoucí vodě a ucpaným odpadům v některých bytech opravdu hrozné. A někteří už doslova chodili na záchod ven, ucpaný odpad z toalety se jim tlačil zpátky do bytu, protože nebylo možné spláchnout,“ popsal Igor Malík ze sdružení Lačho Lav, které pomáhá místním Romům.

Podle něj dodávky pitné vody sice byly, ale velmi malé a nebyly voženy každý den. „Lidé dostávali asi jen deset litrů pitné vody na den a osobu, to není moc vzhledem ke každodennímu vaření v rodinách,“ popsal Malík.

Problémy s poškozeným vodovodním potrubím se vyskytly také v Karviné-Mizerově. Asi padesátka bytů v ulicích Centrum, Borovského a Kirovova byla kolem poledne bez vody. Podle mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Evy Špirochové byl pravděpodobnou příčinou poruchy pohyb zeminy v důsledku změn teploty. „V hluboce promrzlé půdě, která nebyla chráněna silnější vrstvou sněhu, se láme a trhá potrubí následkem samovolných pohybů zeminy při zamrzání i rozmrzání půdy. Proto ani teplejší počasí v posledních dnech na počet poruch na vodovodních řadech zatím nemá přímý vliv. Ze zkušeností víme, že se podloží bude ještě při střídáních teplot hýbat a způsobovat lomy a praskliny na potrubí,“ uvedla Špirochová. Podle ní se v těchto dnech počet hlášených poruch zvyšuje. „Minulý týden jsme měli počet hlášených poruch více než šedesát denně,“ dodala Špirochová. Poruchy je možno hlásit na poruchovou službu SmVaK 840 111 125 nebo na call centrum 840 111 123.