„Nejvíce míst nám přibylo v Mateřské škole v Přímé ulici. Během prázdnin školka prošla rekonstrukcí za více než tři miliony korun a mohla díky tomu vzniknout další třída s osmadvaceti místy a stále ještě volná místa zbývají" uvedl havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk s tím, že se jedná o osmiprocentní nárůst.

Nová třída se podařila přidat i v MŠ Mládí. I tomuto kroku předcházely nutné stavební úpravy. Prostor totiž musí odpovídat zákonným podmínkám, které například stanoví minimální plochu na jedno dítě v herně, plochu na jedno lehátko nebo počet hygienických zařízení.

„Zvyšování počtu dětí v předškolním věku je pro město optimistickým ukazatelem, a proto je v zájmu města držet krok v počtu míst v mateřských školách s poptávkou. Abychom usnadnili rodičům zjišťování, ve které školce mají ještě volná místa, umístili jsme na webové stránky města tabulku s přehledem volných míst. Také připravujeme sjednocení kritérií, podle kterých se děti do mateřských škol přijímají," dodal Osmanczyk.

V Havířově je momentálně osmadvacet mateřských škol, které nabízejí celkem 2151 míst.

Nedostatek volných míst trápí i menší obce. Například v Horní Suché uvolnila radnice k těmto účelům jednu z budov.

„Zájem rodičů stále roste a v dnešní době bychom uživili v pohodě i jesle, protože maminky se chtějí vrátit do práce co nejrychleji. Abychom trochu situaci vylepšili, dali jsme zcela zdarma k dispozici prostory, ve kterých zahájila provoz soukromá školka. Dokonce přispíváme i na mzdy, ale ani to problém zcela nevyřešilo," přiznal starosta Horní Suché Jan Lipner, který se každopádně nechce s tímto stavem smířit.

„Plánujeme zrekonstruovat nákupní středisko. To nebude tak rychle, ale každopádně už pracujeme na projektu," dodal Lipner.

Školek v regionu přibývá

Rušení škol či školek nečeká ani další města. „V Orlové se o zavírání, stěhování či rušení mateřských škol v současné době neuvažuje. Spíše naopak v pátek byla oficiálně otevřena v pořadí již osmá třída na elokovaném pracovišti Mateřské školy K. Dvořáčka v Orlové-Lutyni," popsala mluvčí města Nataša Cibulková.

Pokud ani takto nebude kapacita stačit, město prý může rozšířit počet míst v některé další školce.

Naopak méně je dětí v Karviné, ale rušení tříd tady momentálně neprobíhá. „V posledních letech celkové počty žáků na našich základních školách mírně klesají. Ale Karviné obecně, stejně jako regionu, mírně ubývají obyvatelé," posteskla si karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

V Českém Těšíně před časem vzniklo nového oddělení v mateřské škole pro děti mladší tří let. Jesle ve městě nejsou a jiná třída, kam by tak malé děti mohly, také ne. Další místa v mateřince městu také dovolí pružněji reagovat na každým rokem se měnící demografickou situaci.