„Letos jsme koupili už 4074 knih, ještě ale máme 50 tisíc korun, které chceme využít, takže konečné číslo bude vyšší," prozradil ředitel kulturního centra K3 Karel Balcar.

Jakkoli vysoká se tato čísla zdají, nejedná se o nijak nadstandardní situaci, v loňském roce knihovna nakoupila 5139 knih, předloni 4790.

Bohumínská knihovna se tak v obnovování knižního fondu zařadila na čelo knihoven v regionu. I díky tomu také získala v roce 2013 titul 4. nejúspěšnější knihovny v republice. A stěžovat si nemůže ani na zájem čtenářů. „Máme asi 3300 registrovaných čtenářů, z toho 755 dětí. Návštěvnost je asi 63 až 66 tisíc návštěv ročně, v tuto chvíli máme za letošek asi 150 tisíc vypůjčených knih, ale kus roku je ještě před námi," vylíčil Balcar s tím, že letos další přírůstek čtenářů.

Regionální knihovna Karviná má 7491 registrovaných čtenářů, návštěvnost je 22 099. Když připočítáme virtuální návštěvníky, dostaneme se k číslu 215 417.

„Za rok 2013 u nás přibylo 3871 knižních jednotek, do knih jsme investovali 260 tisíc korun, do CD a DVD dva tisíce a periodika nás vyšla na 165 tisíc," uvedla vedoucí střediska doplňování a zpracování knižního fondu Martina Deutschová.

V Orlové ročně nakoupí zhruba tři tisíce knih a 135 titulů periodik, nechybí ani brožury, CD či deskové hry.

„Ročně investujeme zhruba půl milionu," prozradila ředitelka městské knihovny Iva Sušková.

Registrovaných čtenářů má knihovna 4501, návštěvníků pak 97 429 a 174 469 výpůjček.

„Tři tisíce není nijak vysoké číslo, vzhledem k tomu, že jsme jediní ve městě a nemáme pobočky, nakupujeme knihy vždy jen po jednom kusu, málokdy dva to jen v případě bestsellerů," vysvětlila Iva Sušková.

Tisíce knih vyřadí

Tisíce knih knihovny také každoročně vyřadí. „Zhruba stejný počet každý rok vyřadíme, takže nám počet knih nijak nenarůstá,prozradila Iva Sušková z orlovské knihovny.

Vyřazené tituly se pak často za symbolickou cenu nabízejí na knižních jarmarcích nebo i v samotné knihovně, některé jsou i zdarma k rozebrání. „Vyřazujeme knihy, o které není zájem, a také ty, které už nejsou pěkné," vysvětlil za bohumínskou knihovnu Karel Balcar.