Kronikou Kocourkova nazval celou situaci tento týden starosta Bohumína Petr Vícha. Proč? Vedení naší republiky nejprve dalo názorům měst zelenou a bralo je jako závazné.

Zodpovědná města

Města tak svého práva začala využívat, Bohumín například svůj postoj deklaroval tím, že souhlas nedal nikomu, ostatní města regionu dávala souhlasy jen lidem s trvalým bydlištěm u nich a do budoucna se chystala podmínky k souhlasům ještě zpřísnit.

Jenže tento týden je vše jinak a podle ministra vnitra Milana Chovance je stanovisko města zase jen a pouze „doporučující".

Souhlasíme…

Názory dalších měst? Například v Orlové naprosto souhlasí s rozhořčením a ironií bohumínského starosty.

„Postup ministra Chládka považuji za naprosto nestandardní a nesystémový krok. Nejdříve nám dají nějaké pravomoci a teď, když k tomu přistoupíme zodpovědně a snažíme se vytvořit nějaký systém, tak se vše změní a naše dosavadní práce přijde vniveč," komentuje situaci například starosta Orlové Tomáš Kuča.

Města si totiž opravdu přidala spousty práce navíc. Mimo jiné si sama musela zjišťovat údaje o žadatelích o dávky. Dalším paradoxem našeho systému je totiž to, že jim je nemohly poskytnout úřady práce, které pak dávky vyplácejí.

S tím, aby si sama města rozhodovala o přidělování dávek, souhlasí také v Českém Těšíně.

„Je rozumné, aby samy obce mohly takto omezovat byznys s chudobou a určitým způsobem zamezit rozrůstání ubytoven a vyloučených lokalit na svém území. To je věc, kterou samosprávy nově regulovat mohly, a je s podivem, že sociálnědemokratičtí ministři po tak krátké době z nového opatření couvají, aniž by si dali čas na nějaké vyhodnocení, zda toto řešení fungovalo v praxi a zda pomohlo. Přitom ministerstvo práce a sociálních věcí tuto novinku ještě před měsícem prezentovalo jako nástroj boje proti byznysu s chudobou," přidal se také českotěšínský místostarosta Stanislav Folwarczny.

V Karviné radní o dalších žádostech rozhodovali právě tento týden. „Ze 101 jich 20 nevyhověla, protože žadatelé nebydlí trvale u nás nebo se k tomu přihlásili účelově v minulých dnech," znělo stanovisko karvinské rady.

„Všichni ostatní dostali souhlas do konce listopadu, resp. rodiny s dětmi do konce ledna 2016. I nadále platí, že chceme, aby tito lidé začali splácet své dluhy vůči městu, mají-li je. Rada města probrala žádosti i přesto, jaká debata se kolem výkladu zákona vede. S úřadem práce normálně spolupracujeme a komunikujeme," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Nad novým postojem k celé věci krčí rameny také radní v Havířově a ptají se, proč musí této záležitosti věnovat tolik pozornosti, když jde „jen" o jakési doporučení.