„Přes léto nás tady čeká spousty práce, jako malování a další úpravy. Pak začne fungovat obchůdek, sociální šatník a šicí koutek," řekla včera pro Deník vedoucí charitativních obchůdků a sociálních šatníků Adry Marcela Holková.

Obchůdky a šatníky provozuje Adra už třeba v Karviné a v Havířově. Lidé zde mohou nosit starší oblečení, povlečení, záclony ale také kuchyňské náčiní a další domácí potřeby které pak putují k lidem s nízkými příjmy. Zároveň tato místa fungují i jako menší second handy.

„Šicí koutky zase lidem za dostupné ceny upravují a spravují oděvy, zipy a další," vysvětluje vedoucí zařízení. „Veškerý případný zisk pak putuje na další charitativní aktivity pro potřebné v daném městě," doplňuje.

Adra už letos s orlovskou radnicí spolupracovala i na dubnové sbírce pro Zakarpatskou Ukrajinu a ve městě funguje i několik jejich dobrovolnických programů, a to v orlovské nemocnici, v Domovech seniorů Vesna a Pohoda a ve Slezské humanitě v Orlové-Lazích. Dobrovolníci zde docházejí za starými a nemocnými lidmi a tráví s nimi volný čas, aby nebyli osamělí a měli i své společenské vyžití.

Chystá se i rozmísťování sběrných kontejnerů po městě. „Lidé do nich mohou odkládat v igelitových taškách či pytlích oblečení, obuv, hračky, knihy, které již nepotřebují, ale přesto by jiným lidem ještě mohli dobře sloužit," říká orlovská místostarostka Renata Potyšová.

„S Adrou plánujeme do budoucna ještě celou řadu dalších projektů. Například plánujeme, že obchůdek by v budoucnu mohl fungovat i jako sběrné místo pro starší nábytek, lůžkoviny, vybavení domácností a tak dále," dodala k aktivitám orlovská místostarostka.