Sbírku v únoru pořádala dobrovolnická organizace ADRA. Původně měly být nasbírány potraviny pro 200 nejchudších rodin, jejichž děti navštěvují školu v Mukačevu, se kterou havířovská ADRA spolupracuje. Sbírka se setkala s velkým zájmem a potravin bylo sesbíráno tolik, že vystačí pro jednorázovou pomoc 700 rodinám.

Nakládání potravinové sbírky pro Ukrajinu.

„Do sbírky přispěli lidé nejen z Havířova, ale také Orlové, Karviné, Frýdku-Místku nebo Ostravy. Celkem jsme nasbírali 16 tun trvanlivých potravin, které jsme naložili na 28 palet. Každá rodina dostane krabici, ve které jsou vždy olej, těstoviny, čaj a různé konzervy. Navíc posíláme i 200 pytlů s oblečením a obuví," řekla Marcela Holková z havířovské ADRY.

Jak mohl Deník zjistit přímo v Mukačevu, tamní obchody jsou sice dobře zásobené, mnoho lidí si však nákup v nich nemůže dovolit. Ve srovnání s Českem jsou potraviny mírně levnější, platy Ukrajinců jsou však minimálně o polovinu nižší. Situaci zhoršil i konflikt na východní hranici, kam byli mobilizováni i muži ze západních regionů. Mnoho rodin tak spadlo na samé sociální dno.

Havířovská ADRA se tak snaží pomáhat alespoň těm nejchudším rodinám s dětmi. Několik let pro ně přímo ve škole pořádá letní tábor a školu postupně díky dárcům zvelebuje.

„Máme hodně dětí, které jsou opravdu z velmi chudých rodin. Skutečně nemají ani na jídlo a děti chodí do školy hladové. ADRA jim díky štědrým českým dárcům zaplatila snídaně, aby v hodinách neomdlévaly hlady," potvrdil ředitel školy Jurij Holiš.

Nakládání potravinové sbírky pro Ukrajinu.

Dobrovolníci se přesvědčili, že poslat Ukrajině pomoc není jednoduché. Získat museli řadu povolení.

„Legislativa Ukrajinské republiky určuje, že humanitární potravinová pomoc musí projít dvěma mimořádnými komisemi a schválit ji musí i ministr sociální politiky. To vše jsme museli absolvovat, než jsme mohli kamion vypravit," řekl koordinátor sbírky Karel Folwarczny.