Lidé, kteří byli až dosud zvyklí si u stánku v ulicích města, nebo jinde na veřejnosti, dát nějaké to pivo z láhve, mají utrum. Od včerejšího dne totiž v Českém Těšíně platí vyhláška, která požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství (ve vybraných lokalitách) zakazuje. Předchozí dva týdny strážníci během pochůzek lidi popíjející na lavičkách na tuto skutečnost upozorňovali, s tím, že za porušení vyhlášky mohou dostat pokutu. Při včerejší první kontrole „naostro“ bylo vidět, že tato osvěta měla efekt, protože v místech oblíbených mezi touto komunitou bylo neobvykle klidně a pusto. Přesto se někteří důraznému poučení, ale ani pokutě nevyhnuli.

„Protože je tato vyhláška novinkou, prozatím jsme zvolili symbolické pokuty v hranicích stokoruny, aby si lidé měli čas na nové předpisy zvyknout,“ prozradil velitel českotěšínských strážníků Jan Hrůza. Historicky prvním pokutovaným v historii města byl Polák, který vedle velkoobchodu s alkoholem v parku popíjel pivo.

Strážníky se snažil přesvědčit, že v jeho zemi pivo není dle zákona alkohol, ale pouze ochlazující nápoj. Majitelé sauny, kde k prvnímu pokutování došlo, jsou rádi. „Vítáme, že město tuto vyhlášku přijalo a že posílilo hlídky v parku. Naši klienti se kvůli těmto lidem, kteří zde popíjejí celý den a obtěžují kolemjdoucí, k nám báli chodit. Kromě toho celé okolí bylo znečištěno exkrementy,“ říká Ilka Biedrawová. Vedení města doufá, že se postupně podaří popíjení v parcích a na náměstí vymýtit. Doposud strážci pořádku mohli zakročit až tehdy, kdy se opilec válel za zemi, činil výtržnosti nebo jiným způsobem budil veřejné pohoršení.

„Bohužel jiný nástroj jak chránit své občany před opilými a žebrajícími lidmi nemáme. V některých okolních státech, třeba hned pár set metrů za radnicí, v Polsku, je to zakázáno zákonem. U nás je snaha zamezit opíjení se na veřejném prostranství politiky stále považována za porušování osobní svobody. Přitom právě svoboda řádných občanů dostává trhliny, když jsou na ulicích obtěžováni těmito lidmi,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.