1. První den navštívil Nový Jičín, Kopřivnici, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Český Těšín a Karvinou, posledním městem na trase se stal Havířov.

Od začátku na všechna slíbená setkání v MS kraji Andrej Babiš dorazil pozdě. Nepomohlo ani zrušení jedné ze zastávek na Frýdecko-Místecku - u přehrady Olešná. Naopak.

I na následující mítink ve Frýdku-Místku expremiér dorazil o půl hodiny později. A pak už se časová ztráta jen zvětšovala. Ani více než hodinové zpoždění však neodradilo od setkání s politikem příznivce v Havířově. Naopak opozici byste zde hledali alespoň zpočátku marně. Když ale dorazila, bylo ji slyšet.

Odpůrci Andreje Babiše v Havířově:

Mítink Andreje Babiše v Havířově, 22. srpna 2022. | Video: Deník/Petr Jiříček
V Havířově se příznivci a odpůrci Andreje Babiše pohádali. | Video: Tomáš Januszek

V Havířově se expremiér Babiš dočkal rekordní účasti pohybující se odhadem kolem pět až šesti stovek lidí, včetně nejvyššího zástupce hnutí ANO v Moravskoslezském kraji a svého místopředsedy hejtmana Ivo Vondráka. 

FOTO: Andrej Babiš v Havířově

Fotogalerie: Andrej Babiš v Havířově.

Předvoj v Českém Těšíně a Karviné

Počínaje Českým Těšínem začala Alena Schillerová s Karlem Havlíčkem jezdit jako předvoj před Andrejem Babišem, který se ještě dopodepisovával lidem. Patrně jejich řidič chtěl zřejmě získat aspoň nějaký ten čas navíc, na stavebním semaforu projel červenou, poté vjel do zákazu vjezdu, následně se ale vrátil a odbočil správně na Karvinou. Podle policejních informací nemělo jít o vozidlo s politiky. V Karviné už notně opožděný mítink proběhl dosud v nejklidnějším duchu, ze všech dnešních zastávek.

FOTO: Andrej Babiš v Českém Těšíně

Fotogalerie: Andrej Babiš v Českém Těšíně, 22. srpna 2022.

Narozdíl právě od Českého Těšína, kde se nejprve objevili Alena Schillerová a Karel Havlíček, kteří se lidem hned začali omlouvat za hodinové zpoždění Andreje Babiše. Šéf ANO údajně teprve vyjíždí z Frýdku-Místku, kde se setkal s velkým počtem příznivců. Na náměstí dorazil hodinu a čtvrt po termínu (původně plánovaném na 13.50).

Problémy mezi odpůrci a příznivci Andreje Babiše v Českém Těšíně:

Problémy na mítinku Andreje Babiše v Českém Těšíně, 22. srpna 2022. | Video: Deník/Petr Jiříček
Problémy na mítinku Andreje Babiše v Českém Těšíně | Video: Deník/Tomáš Januszek

Policejní kontrola ve Frýdku-Místku

Už ve Frýdku-Místku měl půlhodinové zpoždění. V Pivovarské ulici na něj čekala více než stovka příznivců už před půl jednou. Během následujících dvaceti minut se jich pak tu sešlo už asi 350. Když vystoupil ze svého obytného vozu, ozval se hlasitý potlesk. Během proslovu Andreje Babiše se na místě objevila i skupina lidí protestujících s červenými papíry a hesly a dávající pískotem, hlasitými pokřiky najevo svůj nesouhlasný postoj s jeho politikou i s jeho osobou.

FOTO: Andrej Babiš ve Frýdku-Místku

Fotogalerie: Mítink Andreje Babiše ve Frýdku-Místku

Do Frýdku-Místku dorazil také policejní šéf Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel, který si přijel osobně zkontrolovat, zda naplánovaná a učiněná opatření ze strany policie jsou dostačující. Pro Deník uvedl, že má v plánu prověřit i další místa, odcházel spokojen s dosavadním průběhem i prací policistů.

Oproti předešlým setkáním doprovázely frýdecko-místecký mítink problémy s dopravou kvůli místa, které si pro svůj obytný vůz Andrej Babiš zarezervoval v těsné blízkosti křižovatky a parkoviště.

Zrušené setkání u Olešné

Před Frýdkem-Místkem naplánovaný sraz v Autokempu Olešná se kvůli časovému skluzu, špatnému počasí a také proto, že tu nejsou téměř žádní rekreanti, nekonal.

Třetí pondělní zastávku měl Andrej Babiš ve Frenštátě pod Radhoštěm. Také zde na něj několik desítek minut před jeho příjezdem čekali příznivci, tentokrát ukrytí před deštěm v podloubí.

FOTO: Andrej Babiš ve Frenštátě pod Radhoštěm

Fotogalerie: Andrej Babiš ve Frenštátě pod Radhoštěm

Zhruba dvacet minut před jedenáctou hodinou jich zde bylo asi sto padesát, přibližně stejně jako příznivců v předchozí zastávce – v Kopřivnici. Před začátkem mítinku se ale na první pohled nedalo poznat, zda mezi nimi nejsou i odpůrci. Zcela chyběli lidé s transparenty a hesly proti expremiérovi.

Mítink tak probíhal v poklidné atmosféře, nakonec se sešlo asi 200 až 250 příznivců, a téměř bez protestujících, až na jednoho staršího pána s píšťalkou.

U hotelu Tatra

V Kopřivnici, kam zamířil šéf ANO z Nového Jičína (k hotelu Tatra), na jeho příjezd krátce před půl desátou čekalo zhruba sto padesát příznivců a několik jedinců s transparenty.

FOTO: Andrej Babiš v Kopřivnici

Fotogalerie: Mítink Andreje Babiše v Kopřivnici

Dorazila i bývalá místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Na setkáních Kopřivnici a před tím v Novém Jičíně nechyběl primátor Havířova Josef Bělica, který se chystal zúčastnit vícero zastávek, jak prozradil Deníku.

Na mítinku v se do Andreje Babiše ostře pustila jedna z přítomných matek, která mu do tváře křičela nadávky jako: "Lháři a estébáku." Na setkání dorazila s kamarádkou, která také měla na rukou dítě, což následně odsoudila ve své projevu právě Alena Schillerová.

FOTO: Protestující matky v Kopřivnici

Fotogalerie: Výrazné odpůrkyně Andreje Babiše v Kopřivnici

„Jako babičku mě velmi mrzí, že tady odpůrci tahají takto malé děti, které drží v rukou, ty z toho nemají žádný rozum, měly by být obklopeny láskou a z tohoto si neodnesou žádná pozitiva,“ zhodnotila Alena Schillerová.

Start v Novém Jičíně

První příznivci Babiše se v pondělí ráno začali srocovat na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, kde se konala první předvolební akce. Zahájení mítinku bylo avizováno v 8:30. Nechyběli ve velkém počtu Babišovi odpůrci s transparenty a hesly jako: Mírov, Hanba, slovy Masaryka: „Říkal jsem nekrást, Andreji“, „Agente Bureši zastavte politiku zla a nenávisti“ a podobně.

Za nepřetržitého hvízdotu a urážení obou stran se čekalo na Andreje Babiše. Na akci přišly zhruba dvě stovky jeho příznivců a několik desítek velmi hlasitých odpůrců.

Andrej Babiš v Novém Jičíně, 22. srpna 2022. | Video: Deník/Petr Jiříček

Zhruba patnáct minut před devátou Andrej Babiš začal v obytném autě podepisovat a rozdávat své knihy. Společnost ve voze mu dělal Karel Havlíček.

FOTO: Andrej Babiš v Novém Jičíně

Fotogalerie: Mítink Andreje Babiše v Novém Jičíně

Expremiér má v rámci předvolební kampaně na severu Moravy a Slezska naplánováno celkem devatenácti zastávek - jejich seznam a více o tour Andreje Babiše MS krajem se dočtete zde.