V Dětském domově v Havířově se Vánoce slaví tradičně české a sváteční atmosféra dýchá z celého areálu, který je krásně vánočně vyzdoben. Ačkoliv některé z dětí odchází na Vánoce ke svým rodinám, ti, kterých se to netýká, rozhodně nemusí smutnit.

„U nás se Vánoce slaví klasicky – sejdeme se s dětmi u štědrovečerní tabule a podáváme hrachovou polévku, kapra, řízky a bramborový salát," uvedla vedoucí domova Ivana Potměšilová.

Také dodržují tradiční vánoční zvyky, jako je šupina pod talířem, krájení jablíček, hod pantoflí a samozřejmě nechybí ani zpívání koled. „Děti rády zpívají koledy, čímž si navodíme tu správnou vánoční atmosféru," dodala Potměšilová.

Kromě toho se vedení dětského domova snaží dětem plnit jejich přání. „Některá přání jakožto drahá elektronika, mobily nebo sportovní náčiní nejsou bohužel vždy v našich silách. Občas se nám však dostane pomoc i od veřejnosti a dětem můžeme udělat krásné Vánoce, při kterých se plní jejich přání," uvedla.

Před Vánocemi jsou pro všechny děti pořádány tvořivé dílniček, kde pro sebe navzájem vyrábí dárky nebo vánoční dekorace. „Snažíme se, aby děti měly Vánoce co nejkrásnější. A já věřím, že se nám to daří a že i oni za několik let udělají krásné Vánoce své rodině," říká Ivana Potměšilová.

Ježíšek přinese mobil a ponožky

Třicetiletá Marcela bude trávit Štědrý večer s dětmi u své tchýně. Zajdou na návštěvu. S manželem se rozešla, a protože přestal platit výživné, Marcela bydlí s dvěma dcerami a tříletým synem v domě pro matky s dětmi, který provozuje Charita Český Těšín.

„Na Vánoce se těším, kvůli dětem. Budeme pohromadě a to je nejdůležitější. Já sama je nemusím, klidně bych je zrušila," říká mladá žena nejprve trochu skepticky, ale záhy dodává, že je věčná optimistka. Například v tom, že až jí za rok skončí mateřská, sežene si hned práci.

Vyučená prodavačka se po devíti letech strávených v Praze vrátila do Českého Těšína, kde žila v podnájmu. Neměla proto nárok na příspěvek na bydlení a skončila v domě pro matky s dětmi, kde žijí všichni ve skromných podmínkách v jednom pokoji. „Ale líbí se nám tady. A věřím, že i Vánoce budou ve společnosti dalších maminek a dětí fajn," říká Marcela.

Obě menší děti byly minulý týden při mé návštěvě nemocné, ale do Vánoc prý se určitě stihnout dát do pořádku. „Všechny dárky mám v podstatě koupené. Starší dcera dostane mobil, který moc chtěla a i ty menší budou určitě spokojené," doufá Marcela.

Mamince už děti dárek daly. Dcery odzpívaly skvělý vánoční koncert v evangelickém kostele. „No a já dostanu ponožky. Od koho? No přece od Ježíška," říká usměvavá maminka.