Předchozí
1 z 7
Další

Jak by ne. Přestože lidé v tomto věku už nemají nějak přehnané potřeby a potřebují hlavně zaplatit výlohy spojené s bydlením, pět tisíc, které dostanou k prosincovému důchodu, určitě využijí.

Senioři chtějí udělat radost i vnoučkům a dětem 

„Obvykle jsou rozhodnuti udělat radost svým nejbližším – vnoučatům, popřípadě dětem. Ale nezapomínají ani na sebe, a objednají si na svátky nějaké sladkosti anebo něco ostřejšího k pití,“ prozradila Kateřina Pindejová, ředitelka centra sociálních služeb Český Těšín.

V zařízení momentálně žije 72 seniorů, nejstarší z nich bylo letos rovných 100 let. Jak ale dodala ředitelka tohoto zařízení, koronavirus zcela změnil rytmus a řád života jak klientům, tak těm, kdo se o klienty stará.

Karviná, Havířov a další obce Karvinska se vyjadřují ke superhrubé mzdě.
Populismus, říkají někteří starostové z Karvinska o zrušení superhrubé mzdy

„Aktuálně se s klienty nemohou potkávat, pečovatelky mají strach z onemocnění. I proto u nás momentálně vypomáhají studenti,“ říká Kateřina Pindejová.

Vládní příspěvek ale vítají i další senioři. „Současná vláda nezapomněla, že naše věková skupina nemá ve sněmovně žádnou svoji stranu ani hnutí a je covidem-19 ohrožena nejvíce, včetně úmrtí, a už od března žije v obavách a větším strachu než ostatní občané,“ říká hudebník a dlouholetý dirigent dechového souboru Májovák Milan Bystroň z Havířova.

ANKETA K TÉMATU

Co říkáte na příspěvek pět tisíc korun pro seniory a za co ho utratíte?
Pro odpovědi seniorů klikněte sem.

Milan Čierny, Český Těšín:

ANKETA DENÍKU. Milan Čierny.Zdroj: archiv

Jedno čínské přísloví říká, že peníze vidí i slepý, na to mu kontruje to naše typicky české o hloupém, co dává a hloupějším, co nebere. Tak oněch pět tisíc vidím i já, a když už je mám využít, tak skutečně pro své zdraví, které jsem během roku s ohledem na jiné finanční výdaje odsouval na vedlejší kolej. Hlasování v parlamentu ohledně příspěvku důchodcům jsem nijak zvlášť nesledoval, i když se o politické dění v naší zemi zajímám, ale informace, jestli zmíněných pět tisíc bude, nebo nebude, jsem měl i z jiných zdrojů. Na druhou stranu k tomu musím podotknout, že nikdo není tak bohatý, aby si mne mohl koupit.

Milan Bystroň, Havířov:

ANKETA DENÍKU. Milan Bystroň.Zdroj: archiv

Patřím do skupiny osob, které prožily válku a několik režimů, ale žádná vláda od roku 1993 neudělala pro důchodce tolik, jako ta současná. Příspěvek v jednorázové výši pět tisíc korun mě moc potěšil a děkuji za něj.  Jsem po kardiologické operaci a rád si doplatím na opakovaný  lázeňský pobyt až to bude možné. Nepovažuji příspěvek za žádný vánoční, či předvolební marketingový tah.

Jarmila Tyrlíková, Petrovice u Karviné:

ANKETA DENÍKU. Jarmila TyrlíkováZdroj: archiv

Myslím, že vláda tento „dárek“ důchodcům dávat nemusela, ale na druhé straně, proč nebrat, když dávají, že? Řekněme, že je to jakési „rouškovné“, které potěší zejména lidi, kteří žijí v domovech pro seniory, kde si jejich obyvatelé během těch dvou kovidových vln užili svoje. Já ty peníze využiji tak, že něco koupím něco vnukovi.

Jan Fismol, Dolní Lutyně:

ANKETA DENÍKU. Jan Fismol.Zdroj: archiv

Pro mnohé důchodce s nízkými důchody je to určitě vítaný příspěvek. Vzato selským rozumem a pohledem dobrého hospodáře je to ale zcela nesystémový a populistický krok, který nutně musí vyvolat domněnku, že se jedná o skrytou formu předvolební kampaně za státní peníze. Když už se vláda rozhodla poskytnout peníze, pak je měla směřovat jako vánoční příspěvek občanům s nízkými důchody, samoživitelkám s nízkými příjmy a mnohdy s malými dětmi. Jelikož je mi důchod posílán na účet, část příspěvku věnuji na charitu, zbytek ponechám na horší časy.

Milan Kupka, Karviná:

ANKETA DENÍKU. Milan KupkaZdroj: archiv

Jsem samozřejmě rád za tohoto nečekaného "Ježíška". V penzi jsem sedm let a mám důchod poměrně malý ve vztahu k cenám, které neustále rostou. Peníze využiji na běžný chod v domácnosti, ale také budu pamatovat na mé dvě skvělé vnučky a nejbližší rodinku. My, důchodci to na nějaké užívání si "na stará kolena" rozhodně nemáme. Když poplatím, co je třeba, tak toho moc nezbude.