Právě tato otázka je jednou z těch, která odpovídající v unikátní anketě Deníku výrazně rozděluje. Dotazník, pátrající po názorech českých čtenářů na válku na Ukrajině, přitom vyplnilo rekordní množství respondentů: v celé republice již téměř devatenáct tisíc. Tedy počet lidí o velikosti menšího okresního města.

Deník se v anketě ptá mimo jiné na to, komu v ukrajinsko-ruském konfliktu čtenáři víc přejí nebo kdo podle nich za válku může. Nebo třeba, zda má být ruským umělcům zakázáno vystupovat v Evropě. 

Luboš Palata
Severoatlantickou alianci dělí krok od útoku na Rusy

Zatímco v nedávném sociologickém průzkumu na Slovensku překvapivě velká část dotázaných přála vítězství ve válce Rusku, u čtenářů Deníku je to naopak. Více než dvě třetiny respondentů ankety (konkrétně 68 procent) přejí ve válce vítězství Ukrajině. 

Do ankety se můžete zapojit i vy, a to přímo zde.

Deník dotazník vytvořil, aby zjistil, jak válečný konflikt vnímají čtenáři. Nejde přitom o klasický sociologický průzkum, ale anketu, která má ukázat názory velkého vzorku čtenářů Deníku. „Názor Deníku je jasný. Deník považuje Rusko za agresora a podporuje jednání, které bude pomáhat Ukrajině v obraně a ukrajinským uprchlíkům k důstojnému životu. To ale neznamená, že to tak musí cítit každý občan naší země. My víme, že velká část si myslí něco jiného a i tyto postoje chceme poznat a spočítat,“ poznamenal šéfredaktor Deníku Roman Gallo.

Ukrajinští vojáci na obrněném vozidle nedaleko města Lyman, 4. října 2022.
Ukrajinská armáda se blíží k hranici anektované oblasti, hlásí britská obrana

Na odpovědi v redakci čekáme do neděle 9. října. Už v dalším týdnu si na www.denik.cz i v tištěné verzi Deníku budete moci porovnat své reakce s těmi, které nám zašlou další respondenti.

Anketu můžete vyplňovat zde.