Zatímco školáci a studenti dostávají vysvědčení 30. června, regionální politici ho již dostali od čtenářů Deníku s několikadenním předstihem. Obyvatelé velkých a středně velkých měst po celé České republice totiž mohli v minulém týdnu prostřednictvím ankety Deníku hodnotit primátory, starosty, radní a zastupitele. Známky jim dávali podle toho, co dokázali za poslední roky v příslušné oblasri.

Konkrétně šlo o čtyři hlavní „předměty“ – bydlení, bezpečnost, dopravu a sportovní vyžití ve městě.

A výsledky? Konkrétně Karviná dopadla nejlépe v oblasti bezpečnosti obyvatel města a také v podpoře sportu a možnosti sportovního vyžití, kde od čtenářů dostala jasnou jedničku. V obou případech to bylo 72 procent hlasujících.

Ilustrační snímek. Češi jezdí za levnějšími potravinami za hranice do Polska. 25. února 2023.
Levné nákupy v Polsku pokračují. Daň na potraviny zůstává na nule

Ani výsledky v dalších dvou oblastech nevyzněly pro město špatně. Jasnou jedničku dostalo od čtenářů za funkční dopravu a kvalitní infrastrukturu pro cyklisty a chodce. A nepropadlo ani v problematice bydlení, kde Karviné téměř 70 procent hlasujících dalo jedničku. Hodnocení pětkou nebylo mnoho, paradoxně v kategorii sportovního vyžití, kde město dostalo jedničku od 72 procent hlasujících, má zároveň nejvíce kritiků. Deset procent hlasujících ocenilo město v této kategorii pětkou.

„Chápu, že se nemůžeme zavděčit všem, a možná i proto deset procent občanů dalo u této otázky pětku. I tak jsem rád, že lidé v anketě vnímají, že naše nabídka je dobrá. Mohu slíbit, že budeme i nadále pracovat na rozšiřování sportovišť a rozšiřovat nabídku volnočasových aktivit ve městě,“ řekl primátor Karviné Jan Wolf (SOCDEM).

Snímky z ulice v Karviné-Novém Městě, kde sociální pracovníci prováděli v červnu 2023 za asistence strážníků kontrolu v některých bytech.
Kontroly bytů v problémové čtvrti v Karviné. Příspěvek strážníků sklidil kritiku

A jak primátor Karviné komentoval výsledky v jednotlivých kategoriích čtenářské ankety?

Doprava

Stavíme nová parkoviště a opravujeme ta stávající. Objevují se kritické hlasy, jako například proč opravujete zrovna tuto cestu a ne tu naši. Není však v silách žádného města opravit vše najednou. Co se týká cyklistů, tak si myslím, že nabídka cyklostezek ve městě a okolí je bohatá, ale nechceme usnout na vavřínech a připravujeme i rozšíření sítě cyklostezek.

Bydlení

Město vlastní jen malou část bytového fondu ve městě. Naší prioritou je zajistit dostupné a komfortní bydlení pro naše seniory, což se nám daří. Snažíme se také připravovat plochy pro individuální bydlení a víme i o zájmu investorů, kteří mají zájem v Karviné stavět.

Bezpečnost

Pocitová bezpečnost je pro obyvatele jedním z hlavních kritérií, zda ve městě bydlet nebo ne. Proto jsem rád, že většina hlasujících vnímá snahy města pozitivně a převažuje známka jedna. My jsme před několika lety vytvořili projekt Bezpečná Karviná, jehož cílem je pocitovou bezpečnost ve městě zlepšit. Některým občanům se to nemusí líbit, ale pro nás je jasnou prioritou, aby se lidé cítili bezpečně, nebyli nikým obtěžování, mohli se v noci klidně vyspat a nemuseli se bát o svůj majetek, případně zdraví.

Sport a volný čas

Sport a volnočasové aktivity jsou pro nás jednou z prioritních oblastí. Chceme, aby ve městě zůstávali mladí lidé a noví se sem stěhovali. Musíme jim tedy nabídnou velkou škálu možností využití volného času. Jsem rád, že to tak lidé v anketě vnímají, že naše nabídka je dobrá.

K TÉMATU

Vysvědčení pro primátora a radní Karviné


Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...