Koalici ohrožuje situace v ANO. Z původně desetičlenného klubu zbylo jen sedm zastupitelů. Přestože Darja Tomaniecová, Petr Hrabčák a Ivan Bureš, který je současně náměstkem primátora, přešli ke koaličnímu partnerovi KSČM, kvůli osobním sporům se udržení koalice jeví jako nereálné. 

V pondělí to potvrdil také primátor Havířova Daniel Pawlas (KSČM). „Rozpad koalice skutečně hrozí. Právě dnes máme smírčí řízení mezi koaličními partnery, tedy KSČM, ANO a Hnutím pro Havířov. Pokud nedojde ke shodě, bude nutné vytvořit novou koalici a ve hře je ta mezi KSČM a ČSSD," řekl.

Vůbec poprvé se také oficiálně vyjádřil k příčinám rozkolu.

„Všichni sledují, že v havířovské koalici se dějí nepředvídatelné věci. Musím konstatovat, že hlavním problémem je stav v hnutí ANO, které řeší své vnitřní problémy. Ta situace je nepřehledná, včetně toho, kdo je u nich předsedou, nebo kdo jejich klub opustil. To způsobuje nervozitu v celé koalici. Čím dál více se objevují osobní animozity mezi členy ANO a situace graduje. Naším úkolem je, aby ve městě byla stabilní koalice," dodal.

Podle zástupců ANO však koalice skončit nemusí a snaží se ji zachránit.

„Já si nemyslím, že se koalice hroutí. Je to nadsazené, smlouva ještě vypovězena není. Uvidíme, kam se posuneme. Koalice je schopna plnit to, na čem se dohodla," reagoval předseda krajské organizace ANO Josef Bělica.

Vyjádřil se rovněž k odchodu tří zastupitelů. „Tři naši zastupitelé vystoupili z našeho zastupitelského klubu a přidali se ke komunistickému zastupitelskému klubu. Paradoxní na tom je, že naše osmadvacetiletá zastupitelka Darja Tomaniecová nás obviňuje z estébáckých praktik a vstoupila do klubu zastupitelů KSČM, což mi přijde absurdní," uvedl pro ČTK Bělica s tím, že zastupitelé mu podle něj svůj odchod z klubu ANO nijak nezdůvodnili.

Jak Deník informoval o víkendu, Tomaniecová svůj postoj zveřejnila na svém facebookovém profilu: „Vážení přátelé, známí, tímto Vám chci oznámit, že vystupuji z hnutí ANO 2011, neboť můj pohár trpělivosti přetekl. Hlavními důvody jsou především neustálé nedodržování demokratických principů, diktátorské až stb praktiky některých členů. Tento stav byl dlouhodobý a již se nedal vydržet. K celé situaci se blíže vyjádřím v prohlášení. Slibuji, že i nadále pro Vás budu svědomitě pracovat."

Náměstek Bureš prý přihrával zakázky

Bělica v tiskovém prohlášení hnutí ANO uvedl, že Bureš umožnil, aby byly některé zakázky města přiděleny firmám, s nimiž byl v blízkém vztahu. „Byl členem výběrové komise, která tendr posuzovala a neavizoval střet zájmů a neoznámil tuto závažnou situaci," píše se v prohlášení.

Bureš nařčení odmítá a řekl, že se momentálně nechce k aktuálnímu dění blíže vyjadřovat. Uvedl, že dlouhodobě nebyl spokojen s fungováním uvnitř hnutí.

Jaké jsou síly v koalici

Původní koalice měla ve 43členném zastupitelstvu 26 mandátů - KSČM 13, ANO 10 a Hnutí pro Havířov (HPH) 3. Z ANO přešli 3 zastupitelé pod klub KSČM, což početní stav v koalici nemění.

Nově dohodnutá koalice KSČM bude mít 31 mandátů - KSČM 13 + 3 a ČSSD 15.