Uživatele provede po původním městě, které už dnes kvůli následkům těžby uhlí neexistuje a lidé se mohou díky ní blíže seznámit i s místy známými z románové kroniky Šikmý kostel.

Aplikaci připravila ji krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development (MSID) ve spolupráci se spisovatelkou Karin Lednickou a Moravskoslezským krajem.

Svědci minulosti

Základem aplikace byl generel historických hodnot území zaniklého města Karviná, který vznikl ve spolupráci s Karin Lednickou a Janem Polakovičem ze spolku Stará Karviná.

V popředí Václav Švarc, Ondřej Brett (Úředníci), Julie Goetzová (Františka), Barbora Křupková (Barbora), Yvona Stolařová (Barka).
Příběhy Šikmého kostela takto ožívají v divadle, knihu Lednické hrají Bezruči

„Popsáno bylo zatím pětatřicet míst, které jsou svědkem často pohnuté minulosti území. Některá z nich zůstávala doposud veřejnosti skrytá. Proto vznikla na portálu kraje mapová aplikace, která má zájemcům umožnit se na tato místa vydat a blíže se s nimi seznámit. Jsem rád, že milovníci historie mají další možnost, kam mohou vyrazit za poznáním,“ říká náměstek hejtmana pro cestovní ruch a rozvoj Jan Krkoška.

Výhodou je, že mapovou aplikaci není nutné si předem stahovat, stačí pouze v mobilním zařízení kliknout na odkaz geoportal.msk.cz/Public/Apps/generel-poho.

Podrobné informace

Uživatel aplikace si nejdříve nad mapou zobrazí jednotlivé body, které znázorňují zajímavá místa v dané oblasti. Po jejich rozkliknutí se dostane k jejich GPS souřadnicím a ke krátkému popisu.

Pak může pokračovat na tzv. kartu dané lokality, která se stáhne jako samostatný a graficky zajímavě zpracovaný dokument. Ten nabídne další podrobnější informace, například navrhovaná opatření ke zlepšení stavu daného místa.

Společnost Heimstaden kvůli malému zájmu o byty v lokalitě Nové Město vypraznuje některé domy a poslední nájemníky vystěhovává.
Karviná: Zbyli mezi posledními, musí pryč. Majitel domu lidi sestěhovává

Z nové aplikace má radost i spisovatelka Karin Lednická, autorka románu Šikmý kostel. „Mám upřímnou radost, že území zaniklé staré Karviné po dlouhých letech opuštěnosti a pustnutí začíná ožívat. Bylo pro mě ctí podílet se na tomto záslužném projektu a chovám naději, že je dalším krokem na cestě k tomu, aby se stará Karviná a Karvinsko obecně staly turistickým centrem evropského významu, podobně jako se jím staly ostravské Dolní Vítkovice. Držme si palce,“ dodala spisovatelka.