„Je to vskutku unikát. Všechna zvířata byla v anatomické poloze. Ojedinělým a vzácným objevem je kráva, která se po tato dlouhá staletí zachovala i s kůží a plodem uvnitř těla,“ vysvětlil ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně Pavel Kouřil, který bádání na hradisku v Podoboře vede.

S ohledem na špatný stav zvířecích koster nemohly být nálezy odebrány a odeslány do brněnského archeologického ústavu. Do Chotěbuze–Podobory proto přijela specialistka osteoložka Miriam Nývltová Fišáková a zvířata identifikovala podle kostí na místě. Odebrala také vzorky kůže, plodu i kostí a v brněnském ústavu provede jejich detailní rozbor. „Udělali jsme pryskyřicový odlitek celého nálezu z období raného středověku,“ doplnila archeoložka Jana Grycová.

Teprve poté, co bude pořízena kompletní dokumentace včetně vyfocení, zakreslení a zaměření, může být celá plocha začištěna.

Letošní archeologický výzkum na hradisku v Chotěbuzi–Podoboře tak přinesl další hodnotné objevy ze života našich předků. Jedná o jediné toho druhu systematické a rozsáhlé bádání na severní Moravě a ve Slezsku, které pokračuje již 31. rokem. Od samého začátku ho vede právě ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně Pavel Kouřil, jemuž pomáhá skupina studentů archeologie Slezské univerzity v Opavě. Nalezené předměty vypovídají o historii tohoto unikátního hradiska postaveného již v době železné a alespoň malinko poodhalují roušku tajemství, jež skrývají útroby naší země.

EMILIE ŚWIDROVÁ