Procházka městem spojená s odborným výkladem mladých architektů přilákala v neděli asi sedmdesát zájemců. To bylo mnohem více, než pořadatelé čekali. Účastníci se dozvěděli řadu zajímavostí o věcech, které běžně lidé nevnímají.

Ještě pár minut před srazem se zdálo, že architekti absolvují procházku sami, ale během chvíle se sešly desítky lidí.

Trasa vedla od budovy Labužníku na náměstí Republiky přes nemocnici až na vlakové nádraží. Lucie Chytilová a Adam Guzdek se zaměřili hlavně na havířovské budovy bruselského stylu, ale poukázali i na jiné prvky, které jsou pro kvalitní stavby typické.

Při procházce narazili také na některé věci, které architekti kritizovali. Jednou z budov, která se odborníkům nelíbila, bylo kasino v centru města.

„Tady se jedná o typické zahušťování městské výstavby. Budova je posazena mezi bytové domy, což je sice v pořádku, ale měla by sloužit určitě účelům občanské vybavenosti, což bohužel tak není," uvedl Guzdek.

Za pravdu mu dali i městský architekt Karel Mokroš, který nemohl na akci chybět.

„V tomto případě je to opravdu tak. Původně jsme takový záměr podpořili, když zde měl vyrůst multifunkční dům s obchody. Jenže nakonec se změnil vlastník a podle územního plánu už nešlo jinému využití zabránit," vysvětlil Mokroš.

Konečné stanoviště bylo podle očekávání na vlakovém nádraží, které je vlajkovou lodí havířovského Bruselu. Tato budova se má brzy zbourat a nahradí ji moderní dopravní terminál. Mladí architekti dlouhodobě bojují za záchranu nádraží a v tomto boji hodlají pokračovat, i když neuspěli s tím, aby bylo prohlášené jako kulturní památka.

„Hledáme neustále další možnosti k tomu, aby ojedinělá budova nádraží z šedesátých let minulého století zůstala zachována. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak velká škoda zbouráním vznikne. Boj jsme každopádně nevzdali," dodal architekt Adam Guzdek.