Ve většině nemocnic na Karvinsku se budou ještě do konce roku instalovat automaty na placení poplatku, který budou od ledna platit všichni pacienti za návštěvu lékaře. S instalací „pokladen“ začíná jako první Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji a Orlové. Jejich montáž by měla proběhnout do konce tohoto týdne.

„Automaty chceme namontovat co nejdříve, ať je můžeme provozně vyzkoušet a poté zajistit hladký průběh inkasování poplatků,“ sdělil mluvčí nemocnice Jan Karczmarzyk. V Hornické nemocnici v Karviné-Novém městě mají termín dodání slíbený montážní firmou na pátek 28. prosince. Automat bude stát ve vstupní hale.

„Pokud bude pacient posílán na více vyšetření při návštěvě nemocnice, každopádně mu vyjdeme vstříc, zinkasujeme ho i přímo v ordinaci, ať nemusí lítat po celé nemocnici od automatu k lékaři,“ slibuje mluvčí nemocnice Helena Baronová. V Českém Těšíně automat nebude a pacienti budou poplatky platit hromadně v pokladně nemocnice, kde se prodlouží pracovní doba. V praxi to bude vypadat tak, že pacient obdrží u pracovnice na informacích kupón, který předloží sestře na ambulanci.

"Klienti se sníženou pohyblivostí a mimo pracovní dobu informační kanceláře a na pohotovosti zaplatí regulační poplatek sestře přímo na ambulanci. Na interní, psychiatrické a gynekologické budou poplatky vybírat sestry v ambulanci,” řekl mluvčí nemocnice Tomáš Želazko s tím, že nemocnice informuje o novém systému pacienty prostřednictvím informačních letáků na ambulancích a v prostorách lůžkových oddělení. Podobný systém bude fungovat v Bohumíně. „Vybírání poplatku budou zajišťovat sestry přímo na ambulancích,“ řekla mluvčí nemocnice Zina Nováčková.