Bohumínská radnice tak začala uvažovat o tom, že azylový dům ve městě vybuduje. Paradoxně přitom působí fakt, že oficiální počet bohumínských bezdomovců se podle údajů tamní radnice pohybuje okolo čísla deset. „Máme jejich jmenný seznam, nabízíme jim například ubytování v azylových domech či ubytovnách okolních měst. Potíž je v tom, že jim jejich způsob života vyhovuje a nechtějí jít z Bohumína bydlet jinam,“ uvedla vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Marcela Gabryšová.

Vytipovaný objekt pro azylový dům se nachází na Jeremenkově ulici v Bohumíně–Pudlově. Jde o starší cihlovou stavbu. „S výstavbou nového domu nepočítáme. Bezdomovců ve městě není mnoho, abychom kvůli nim budovali nový velký objekt s kapacitou pro 30 až 40 lidí. Azylové zařízení, o kterém uvažujeme, by fungovalo spíše jako provizorium pro lidi bez domova,“ říká bohumínský starosta Petr Vícha.

Další podmínkou vzniku ubytovny je také dohoda s organizacemi, které se pomocí lidem na ulici zabývají. V tomto případě jde o Charitu a Slezskou diakonii. „Jde o to, aby tyto organizace provozovaly dům za rozumnou cenu,“ upřesňuje starosta. S problematikou bezdomovectví se přitom potýkají i bohumínští strážníci.

„Několikrát denně bezdomovce vykazujeme z nádražní budovy či ze společných prostor přístupných obytných domů. Ve spolupráci se sociálním odborem jim nabízíme pomoc při umístění do azylových domů. Mnohdy však tuto pomoc tito lidé odmítají, nestojí o ni, protože jim vyhovuje tento způsob života,“ řekl ředitel Městské policie v Bohumíně Karel Vach. V současné době pro lidi bez domova zajišťuje Církev bratrská v Bohumíně svačinové balíčky a jednou týdně i osobní hygienu a praní prádla. Město církvi finančně přispívá na režijní náklady.