Babský bál, jehož historie začala v roce 1928 v hospodě U Kolorzů v Dolních Datyních, měl na rozdíl od velkolepých městských plesů, vždy lidový charakter a rodinný ráz. Je, ale znám i za hranicemi České republiky. Mezi jeho návštěvníky patřili lidé ze všech oblastí života. Horníci, hutníci, lékaři, zdravotní sestry, učitelé, starostové obcí, a tak by se dalo pokračovat. Snad dvě jména. Janusz Gaudyn – lékař, spisovatel, činitel polských organizací v regionu Zaolší nebo stonavský starosta Ondřej Feber.

Po sametové revoluci se zdálo, že bál je odsouzen k zániku. Díky skupině nadšenců kolem Stanislava Kolorze, byl po několikaleté přestávce v roce 2004 obnoven, tentokrát ale v prostorách bludovického Domu PZKO.

Pravidla, která stanovili jeho zakladatelé jako například, že do půlnoci až na jednu výjimku je dámská volenka, dvouminutové líbání tanečního páru pod zvonem spadlým ze stropu sálu nebo volba nejsympatičtějšího a nejšarmantnějšího muže bálu s titulem Lev salonu a jiné zajímavosti zůstaly zachovány. V tomto duchu se konal i letošní bál. Program neměl chyb. Obrovský úspěch sklidili tančící muži, stejně i vynikající dvojice v latinsko-amerických tancích Radim Vysloužil a Katarzyna Niedoba.

Spokojenost vládla po všech stránkách. „Babský bál se nám moc líbil. Velmi dobře jsme se bavili. Byli bychom rádi, kdyby se někdy něco obdobného podařilo uspořádat i u nás. Tanec v našem regionu není tak rozšířen jako u vás," shodli se manželé Andrey a Joel Pinchockovi ze státu Michigan, kteří pobývají na návštěvě v Havířově.