Druhé nejlidnatější město Moravskoslezského kraje, které má i se svou spádovou oblastí okolních obcí více než 100 tisíc obyvatel, nemá dosud svůj babybox, kam by mohla své dítě matka z různých pohnutek odložit. Babyboxy mají za úkol zachraňovat nechtěné děti, které by jejich matky mohly odložit jinde, kde by je nemusel někdo najít včas.

Také v Havířově už byly případy, kdy byli mrtví novorozenci nalezeni v kontejnerech na odpad. Policii se je přitom dosud nepodařilo objasnit. Jiná matka z Havířova, která naštěstí nenašla odvahu své dítě pohodit někam ke dveřím nebo dokonce usmrtit, ho odvezla do babyboxu v Ostravě. O dítě se později přihlásila.

Babybox přitom není náročný ani drahý na provoz. Přesto všechno jsou havířovští lékaři proti.

Podle lékařů je babyboxů v okolí dostatek, a není proto nutné ho mít v Havířově. „Lékařská rada na svém posledním jednání rozhodla, že prozatím nebudeme instalovat babybox v nemocnici, a to především kvůli četnosti těchto zařízení v regionu," vysvětlila postoj nemocnice její mluvčí Radmila Fleischerová.

Zakladatele babyboxů v republice Ludvíka Hesse postoj havířovských lékařů udivuje. „Nemocnice v Havířově je nějvětším zařízením v republice, kde dosud babybox není. Pokud se mi nepodaří přesvědčit ředitelství nemocnice, budu se snažit zřídit babybox v jiném zařízení, například v domově důchodců, který má nepřetržitou službu," řekl Hess.

Umístění babyboxu v domově seniorů Helios, který je nedaleko nemocnice, by se jeho ředitel nebránil.

Jak ale podotkl, má to drobný háček.

„Jako někdejší lékař havířovské nemocnice se divím, že tam toto zařízení nechtějí. Já osobně bych se tomu nebránil. Bohužel, náš areál není volně přístupný, je pod dohledem kamer a ani jedna stěna naší budovy nepřiléhá přímo k plotu, aby tam případná matka mohla nerušeně a anonymně přijít a dítě tam do babyboxu odložit," vysvětlil ředitel Heliosu Milan Dlábek.