Důležité je vybírat dětské papuče s rozvahou. „Dětské nohy rostou a vyvíjejí se, proto je nezbytné zajistit jim patřičný komfort,“ říká fyzioterapeut Nemocnice Agel Český Těšín Alfréd Heckel. Doporučuje obuv se širší špičkou a podrážkou o výšce maximálně 2 cm, která umožní noze vnímat povrchy. Dále je důležité, aby obuv fixovala nohu, ale zároveň ji nestlačovala.

Jedním z nejčastějších problémů u dětí, které fyzioterapeut zmiňuje, je plochonoží. „Ploché nohy úzce souvisí s celkovým držením těla. Dítě potřebuje obuv, která se pohybuje spolu s chodidlem,“ vysvětluje. Právě ploché nohy mohou vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je valgozita kolen, anteverze pánve, skolióza nebo předsun hlavy. Tyto problémy se často vyskytují společně a mohou vést k dalším zdravotním problémům v dospělosti.

Pro prevenci plochých nohou Alfréd Heckel doporučuje cvičení, která podpoří aktivní zapojení svalů chodidla, například tzv. „píďalku“ nebo hru na sbírání předmětů bosýma nohama. Fyzioterapeut také komentuje rostoucí popularitu barefoot obuvi. „Barefoot je skvělou volbou pro ty, kdo chtějí dopřát svým nohám větší volnost, ale je třeba si na ni zvykat postupně. Stává se také, že si člověk na tuto obuv vůbec nezvykne nebo se nehodí k jeho aktivitám,“ upozorňuje fyzioterapeut a dodává, že ani mezi školáky velmi populární gumové pantofle nejsou ideální, protože děti často nepoužívají pásek přes patu, což může vést k nevhodnému zatěžování nohou.

Fyzioterapeut zdůrazňuje, že výběr školní obuvi by měl být podmíněn především účelem. „Pro děti potřebujeme obuv, která je pohodlná, bezpečná a poskytuje noze potřebnou oporu. Do školy doporučuji například tzv. sandálkoboty s pevnou patou a tenčí podrážkou,“ uzavírá.

Tato jednoduchá, ale účinná doporučení mohou rodičům pomoci zajistit zdravý pohybový aparát jejich dětí a předejít mnoha zdravotním komplikacím v budoucnu