Jde o dar kláštera Staroslavného benediktské opatství v Rajhradě, kde toto okrasné ptactvo úspěšně chovají již několik let. Mladí pávi tak přijeli v doprovodu tamního zahradního mistra a také bratra Jana Františka Teistera.

„Pávy u nás chováme už třetím rokem a každý rok se někomu snažíme nabídnout naše odchovy. Já sám pocházím z tohoto kraje a tak mne napadl právě Fryštát,“ uvedl bratr Jan František Teister chvíli poté, co byli pávi vypuštěni do zdejší hospodářské budovy, aby se pomalu a v klidu mohli aklimatizovat na nové prostředí.

Město Orlová řeší velký problém. V centru zeje velká díra od výstavby nového náměstí, stavba ale nyní stojí a probíhají jednání, jak to bude dál.
Město a stavaři ve při, místo náměstí je opuštěná obří díra

Aklimatizace by dvěma ročním samečkům a třem samičkám měla trvat přibližně měsíc. Páv je jinak poměrně nenáročné zvíře.

„Dá se říci, že je to taková barevná slepice,“ řekl se smíchem Jan František Teister. „Potřebuje zrní, vodu, část potravy si nahrabe, v zimě se přidává slunečnice, aby měl dostatek tuků, přežije zimu až do mínus třiceti stupňů,“ popsal v pátek odpoledne host z kláštera, který je mimo jiné nejstarším mužským klášterem na Moravě.

„Našim pávům přeji, ať se jim zde líbí a aby nám neudělali ostudu,“ dodal Jana Františka Teister.

Pokud se mladé paví hejno v Karviné uchytí a bude se mu zde líbit, přibližně za tři roky by samo mohlo vyvést svá první fryštátská pávata.

Na nyní uzavřené silnici z Dětmarovic do Závady finišuje rekonstrukce silničního nadjezdu nad železniční tratí.
Silniční nadjezd se otevře po prodlouženém víkendu