Je to potvrzeno! Obyvatelé Českého Těšína zaplatí od nového roku více za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé v pondělí těsnou většinou schválili zvýšení ročního poplatku z 540 na rovných 900 korun.

V platnosti zůstává dosavadní systém slev odvozený od nových cen, například pro osoby starší 70 let.

Jak řekla referentka odboru komunálních služeb Lenka Kročková, zvýšení znamená 1 korunu denně. Město v loňském roce zaplatilo za svoz a uložení odpadu přes 32 milionů korun, přičemž od platících obyvatel vybralo přes 11 milionů. „Na každého obyvatele město doplácelo 625 korun, tedy 32 procent nákladů,“ řekla.

Komentářům na českotěšínském facebookovém profilu odzvonilo.
Žádné komentáře! Český Těšín je na městském Facebooku vypnul

S navrhovanou částkou nesouhlasili zastupitelé hnutí ANO, kteří navrhovali zvednout poplatek na 750 korun. Na téma nové výše poplatku se vedla diskuze déle než hodinu. Mluvilo se například o vypovězení smlouvy stávající firmě, která odpad sváží, anebo o tom, že je lidi třeba naučit třídit, aby nevytříditelného komunálního odpadu byl co nejméně a město tedy platilo za jeho uskladnění co nejméně peněz. Zastupitel za Wiesław Kubica (PRO TĚŠÍN) navrhoval, aby se schvalování odložilo.

Protinávrh zastupitelů hnutí ANO schválen nebyl, a tak zastupitelé nakonec poměrem hlasů 14:12 schválili návrh, který předložila rada města.

Zápas 13. kola krajského přeboru Slavia Orlová - FK Český Těšín 2:0.
Souboj smolařů ovládl Český Těšín. V derby porazil Dolní Datyně a má tři body

Český Těšín se tak zařadil vedle měst, která letos přistoupila poplatek razantně zvýšila. Například v Havířově zvedli poplatek ze 780 na 1092 koruny, v Orlové zůstal i pro rok 2024 stejný – 960 korun. V Bohumíně mají jiný systém, podle kterého lidé hradí odvoz odpadu podle objednané kapacity popelnic.

Lidé na sídlištích platí 89 korun za měsíc, tedy 1068 korun za rok. Výjimkou je Karviná, kde lidé poplatek za svoz komunálního odpadu neplatí už od roku 2018. A ani v roce 2024 tomu nebude jinak. Deníku to potvrdil mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.