Karol a Anna Farští žijí v karvinském bytě RPG přes padesát let. Kvůli strašným podmínkám byli v pokročilém věku nuceni byt opustit. Azyl vyhledali dočasně u vnuka v Havířově.

„Dostat dědu aspoň dočasně z tohoto bytu bylo hodně obtížné. Sám říkal, že starý strom už nikdo nepřesadí. Ale v té zimě a bez vody je život opravdu hodně těžký, takže nakonec na opuštění bytu kývl. Nyní čekáme, co bude dál,“ poukázala Farská také na to, že její manžel má už přes osmdesát let.

Oba bydlí ještě se synem ve druhém patře domu v Karviné-Novém Městě. Oba byty pod nimi i jeden o patro výš jsou neobsazené, takže v nich nikdo netopí a působí jako lednice. „Je to pravdu obtížné vytopit. Když byly byty obsazené, tak to bylo mnohem lepší. V přízemí navíc někdo porozbíjel okna, takže mráz asi udělal své,“ narážel Jaroslav Farský na to, že jim od 3. února neteče voda. „V tomto ohledu nám pomáhají sousedé, od kterých si vodu bereme,“ dodal.

V bytě navíc nefungoval ani odpad z WC, což životní podmínky ještě zhoršilo. Tento problém firma RPG naštěstí rychle odstranila.

„Nahlásili jsme havárii a za pár dní ji pracovníci RPG opravdu zajistili, takže si aspoň můžeme doma zajít na záchod,“ uvedl dále Farský.

I když se jedná o byt bez ústředního topení, ve kterém se kvůli zimě a vlhkosti tvoří plísně, slevu na bydlení majitelé neposkytli.

Jediná úleva na nájemném se týká jejich věku, jelikož RPG všem nájemníkům nad šedesát let nájem trochu snižuje, v tomto případě se jedná o čtyři sta korun.

„Doma chodíme ve svetrech. Rodiče jsou už staří a zimu vnímají hodně negativně. Určitě se to projevuje i na jejich zdraví. Ještěže mají kam jít, jinak by tu dál trpěli,“ upozornil syn rodičů, kteří nyní v havířovském azylu vnímají obrovský rozdíl v kvalitě bydlení.

„Je to panelák a oproti tomu, co máme v Karviné, je to úplně něco jiného. Já jsem si tam ale za ty roky zvyknul a jinam se stěhovat prostě nechci. Na druhou stranu manželka by změnu přivítala, takže ještě uvidíme. Nejlepší na tom je, že za městský byt 3+1 s teplou vodou a ústředním topením platí vnuk stejné peníze, jako my za 2+1 bez tepla a teplé vody,“ konstatoval znechuceně Karol Farský, který si na nové prostředí zvyká.

Situace se navíc nezlepší, dokud nebude lepší počasí. „Kdy bude sjednána kompletní náprava, není možné říci to záleží na klimatických podmínkách,“ uvedl Petr Handl, mluvčí společnosti RPG Byty.

Problém s vodou se podle jeho slov týká dvou vchodů na Mírové ulici. „Lidé, kteří trpí tímto problémem, byli osloveni s nabídkou náhradního bydlení na náklady majitele bytů. Těm zbývajícím jsme nabízeli alespoň dovoz pitné vody, ale někteří odmítli i toto,“ uvedl dále Handl.

Nic takového ale podle manželů Farských nepřišlo. „Náhradní bydlení a pitná voda? Tak to nám nikdo určitě nenabídl. Bylo nám jen sděleno, že se bude vše řešit, až budou lepší klimatické podmínky,“ reagovali.