Letošní zima v Karviné přinesla v neděli už druhou smrt muže, který žil v ulicích města. Přesné příčiny jeho skonu určí až soudní pitva. Policie už nicméně ví, že právě podceňování zdravotních komplikací se zřejmě fatálně podepsalo na smrti pětapadesátiletého muže, který zemřel na ulici v listopadu.

Muž, který zemřel v listopadu nedaleko večerky v Karviné-Hranicích, si podle zjištění policie na zdravotní problémy stěžoval před svým úmrtím již delší čas.

„Jeho známí mu radili, ať si zajde k doktorovi, on ale tyto problémy neřešil. Osudného dne upadl na zem, zřejmě kvůli náhlé slabosti. Při pádu se praštil do hlavy a příčinou úmrtí byly nitrolebeční poranění," řekl po obdržení pitevní zprávy mluvčí policie Jaroslav Kus.

Dodal, že cizí zavinění je zcela vyloučeno také v případě muže, který zkolaboval v neděli v centru Karviné.

Záchranáři vědí své

Mezi prvními, kdo se u kolabujících lidí bez domova zasahují, jsou záchranáři.

„My si samozřejmě nemůžeme dovolit stanovovat konečné diagnózy. Tito lidé ale opravdu často zanedbávají základní zdravotní prevenci a v případě vážnějších nemocí a problémů to může mít až takto fatální následky. Svou roli v tomto období může hrát i silné podchlazení a menší odolnost organismu oslabeného pouličním životním stylem," řekl mluvčí severomoravských záchranářů Lukáš Humpl.

Lidé bez domova přitom na Karvinsku mají v každém městě šanci, jak neskončit tím nejhorším možným způsobem. A mají se kam uchýlit, i když je začne ohrožovat právě také zima a mráz.

Nabízené možnosti někteří ignorují

V Karviné jsou to třeba takzvané „teplé židle", tedy pobyty ve vytopené místnosti pro ty, kdo nemají v mrazech kde spát a nesplňují podmínky pro život v ubytovně.

„Na tyto možnosti upozorňují bezdomovce naši strážníci i pracovníci sociálního odboru. S lidmi bez domova ale pracujeme dlouhodobě. A díky tomu se nám počet bezdomovců také daří snižovat," říká karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

V Bohumíně pomocnou ruku nabízí speciální „čekárna" na vlakovém nádraží i noclehárna. Také tam se toto řešení vyplácí. „Daleko méně často řešíme třeba případy, kdy si lidé stěžují na přespávání bezdomovců v chodbách domů. Před fungováním speciální „čekárny", denního centra a noclehárny jsme přitom obzvláště v zimě řešili tyto případy takřka denně," potvrdil ředitel bohumínských strážníků Karel Vach.

Aby ale mohli lidé z ulice některé z pomocí přijímat, musejí většinou dodržovat alespoň základní pravidla. Patří zde třeba být střízlivý a dodržování základních sociálních a hygienických návyků.

Podle zkušeností ze všech měst jsou ale v každé bezdomovecké komunitě i lidé, kteří si život na ulici vybrali za svůj a jakékoli pravidla zcela ignorují.