S příchodem zimy městská policie čím dál víc monitoruje hlášení obyvatel, že v jejich domovních vchodech nebo sklepích se válejí bezdomovci. Podle zástupce velitele městské policie Karviná Jaroslava Kolka je to během mrazivých dní každodenní situace. „Bezdomovci se shlukují u hypermarketů, nejvíce případů máme hlášených z Teska a Kauflandu, dále ve vestibulu vlakového nádraží. Někteří, pokud mají štěstí a najdou nezamčený vchod, vlezou i do něj,“ popisuje Kolek. Jediné, co strážníci mohou udělat, je vykázat je z místa.

„Pokud nespáchali přestupek, jiná možnost není. V Karviné už známe bezdomovce, kteří se tady potloukají delší dobu, pokud k nim přibude nový člověk, vždy se mu snažíme pomoci a doporučíme mu buď azylový dům, nebo noclehárnu Bethel. To ale tvrdošíjně odmítají,“ říká Kolek. Jeho slova potvrzuje i strážnice Darina Koniuchová.

„Při pochůzkách na bezdomovce narážíme často. Lidem nejvíce vadí, když u hypermarketu žebrají. My je sice odtamtud vykážeme, ale za pár hodin jsou tam zase zpátky. A tak je to pořád dokola,“ prozradila. Že je lidem bez domova v nočních ulicích příliš zima, už pocítili i v karvinském Azylovém domě Bethel i noclehárně na Starém Městě. „Bezdomovců nám přibývá a jsme na ně připraveni. V denním centru je pro ně přichystán po celý den horký čaj zdarma, mohou si také u nás ohřát teplé jídlo, osprchovat se a večer můžou přespat v teple. Máme pro ně připravené i zimní oblečení,“ řekl vedoucí provozu noclehárny Ladislav Molnár.

Na Vánoce chystají pro tuláky štědrovečerní večeři, můžou se podívat na televizi. Pro zájemce bude připravena i útěcha od duchovního. V Orlové je situace obdobná. „Minimálně jednou denně, ale spíše během noci, máme hlášení o bezdomovcích, kteří se schovávají ve sklepech domů. Na místo pošleme hlídku, která je z místa vykáže. V Orlové se pohybují tito lidé prakticky po celém městě,“ informoval ředitel Městské policie Orlová Rostislav Szczurek.

Bezdomoci prý nejčastěji pobývají v hale autobusového nádraží, v nemocnici. „Hlášeny máme ale i pobyty v lesoparcích, u restaurace Horník a v lesíku u Kulturního domu,“ dodal Szczurek. Město nedávno dokonce provedlo sčítání bezdomovců, které provedli úředníci ze sociálního odboru, strážníci a zdravotníci. „Chtěli jsme přesně zjistit, kolik je ve městě bezdomovců. Chceme jim nabídnout ubytování v objektu holobytů v Klášterní ulici,“ sdělila mluvčí města Nataša Cibulková.