Daný zákon se ale legislativně nelíbí některým senátorům, kteří požádali o jeho přezkoumání ústavní soud. A jako dočasné a nesystémové řešení ho vidí i samotný starosta Bohumína a rovněž senátor Petr Vícha.

„Mezi skupinu, která dala podnět k ústavnímu soudu, nepatřím. Od počátku ale říkám, že toto není systémové řešení a o dané věci a problematice chci brzy hovořit také s novou ministryní práce a sociálních věcí,“ řekl Petr Vícha Deníku.

O co jde v praxi? Bezdoplatková zóna znamená, že pokud se do dané lokality přistěhují noví sociálně slabí obyvatelé, nedostanou doplatky na bydlení. Průkopnický Bohumín si od toho slibuje pokles zájmu daných skupin o ubytování v nich.

Konkrétně se to týká ulic Čs. Armády, Nádražní, 9. května, Jeremenkova, Příční a také pěší zóny, kde z bývalého hotelu Grand vznikla ubytovna.

„V těch místech jsme zaznamenali zvýšený počet přestupků, trestných činů i koncentraci lidí, pobírajících sociální dávky. Jediným cílem je, aby tam další lidé na sociálních dávkách nepřibývali,“ komentuje to bohumínský starosta.

„Boj s ubytovacím byznysem zatím prohráváme. Vítáme proto jakoukoliv možnost, jak může město regulovat přidělování doplatku na bydlení. Jednoznačně je chyba na straně státu, který už několik let mrhá penězi nás všech, protože toleruje nehorázně vysoké částky za ubytování v soukromých ubytovnách a vědomě je podporuje vyplácením sociální dávky doplatku na bydlení,“ vysvětluje Petr Vícha dále, proč danou novinku nepovažuje za vyřešení celého problému a chce o celé záležitosti dále jednat.

Mezi senátory, kteří podpořili zaslání novinky k prozkoumání ústavnímu soudu, patří například karvinský senátor Radek Sušil.

„S filozofií, že by města měla mít možnost rozhodovat o vyplácení doplatků na svých územích, souhlasím, ostatně právě místní samospráva má o lokální situaci ten nejlepší přehled. Znění toho zákona je ale na hraně ústavnosti a úkolem senátu je dohlížet i na ústavní pořádek v Česku,“ vysvětlil svůj názor senátor.

O zavedení bezdoplatkových zón uvažuje například také Karviná. Podle primátora Tomáše Hanzla ale zatím ještě není zpracovaná konečná verze a město zatím vyčkává, zda tuto legislativní novinku skutečně zavede, či nikoli.