„Osobně v tom dnes u některých jedinců vidím spíše předvolební populismus, než snahu sociální problémy skutečně řešit,“ podotýká konkrétně k situaci v Orlové radní a zároveň i velitel tamní městské policie Roman Galia, v tomto duchu se pro Deník vyjádřila například i místostarostka města Petra Ječmionková.

„Podle aktuálních statistik kriminality navíc počet trestných činů v Orlové klesl natolik, že k zavedení bezdoplatkové zóny bychom nyní neměli ani oporu v zákoně,“ podotýká Petra Ječmionková dále.

O zavedení bezdoplatkové zóny se například hovořilo v souvislost se čtvrtí Poruba, kde existují i tzv. sociálně vyloučené oblasti. „Ano. Jenže když jsme si pak nechali podrobně analyzovat statistiku nápadu trestné činnosti a přestupků, horší výsledky vykazují třeba pátá a čtvrtá etapa a další místa blíže centra města,“ argumentuje dále Roman Galia, podle nějž má zavedení bezdoplatkových zón i stinné stránky. „Na doplatky by nedosáhly matky-samoživitelky, důchodci a další skupiny, které žijí bezproblémově, ale i tak mají dost svízelnou životní situaci,“ říká Galia a dodává: „Pokud by k tomu byl v budoucnu důvod, můžeme přeci zóny zavést. A to i na konkrétní problémovou ulici či nemovitost, což zákon umožňuje rovněž.“ „Sociální problémy jsou velmi složitou oblastí a zatímco jinde zavádění zón v některých městských částech chápu, v Orlové by to při současné situaci místní problematiku opravdu příliš neřešilo,“ podotkla dále orlovská místostarostka Petra Ječmionková.

Podle orlovského starosty Tomáše Kuči ale existují i opačné názory. „Ano, někteří politici toto téma jistě můžou využít i v rámci předvolební rétoriky. Názory pro ale neslýchávám jen od některých zastupitelů. S žádostí o zavedení bezdoplatkové zóny se na město obrátili i někteří obyvatelé Poruby. Takže z tohoto důvodu bychom se tím zabývat měli. Větší debatu očekávám už na červnovém zastupitelstvu, podle té se pak zřejmě ukáže, jak by město mohlo postupovat dál,“ uvedl Tomáš Kuča.