V karvinském regionu si však vedení některých radnic poradilo i bez dotací.

„Naše obec zaměstnává takzvané přechodové hlídky, které asistují při přechodu dětí přes cestu do školních zařízení. Jejich plat hradí sama obec. I když jsme o dotaci na dobrovolníky bezpečnosti přemýšleli, momentálně to řešíme takto," uvedl tajemník Dětmarovic Jan Pochylý.

V dalších částech okresu si namísto dobrovolníků zřídili třeba vlastní obecní policii nebo obecního strážníka. „O dotacích či službě samotné jsme zatím nepřemýšleli. U nás podobné funkce, jako má zmiňovaný dobrovolník, zastupuje obecní strážník, který spadá pod Městskou policii Bohumín," informoval Obecní úřad v Dolní Lutyni.

MAJÍ PREVENTISTY KRIMINALITY

Do programu ministerstva vnitra se nezapojují ani větší města. Jeden z hlavních důvodů je i to, že práci dobrovolníků nahrazují tzv. asistenti prevence kriminality. Ti však na rozdíl od bezpečnostních dobrovolníků pracují za standardní mzdu.

„Našich osm asistentů prevence pokrývá ty činnosti, které by zastupovali i dobrovolníci. Asistenti hlídají u přechodů, dohlížejí na bezpečnost pracovníků úřadu práce a věnují se dohledu nad problémovými lokalitami ve městě," vysvětlila za bohumínský úřad Lucie Kolková.

V Karviné mají v souvislosti se službou dobrovolníků také obavy o případnou autoritu. „U některých kompetencí je z terénu jasné, že vyžadují především autoritu, erudici a praxi, takže dobrovolnictví na omezenou dobu by věci neprospělo," svěřuje se mluvčí města Šárka Swiderová.

Jedinou výjimkou v okrese, která finanční prostředky ministerstva využívala, byl až do loňského roku Český Těšín, který za získané peníze pořídil pracovní vybavení, jako jsou výstražné vesty nebo pláštěnky.

„Ve městě máme momentálně čtyři dobrovolníky, kteří bez nároku na honorář pomáhají u přechodů pro chodce. Poslední dva roky jsme také čerpali dotace z ministerstva vnitra, a i když službu nehodláme rušit, od poloviny roku budeme dotační příspěvky hradit z vlastního rozpočtu," uvedl tamní manažer prevence kriminality Petr Glaic.

Podle Glaice totiž za peníze od ministerstva pořídili už veškeré nutné vybavení a v současné době tedy není důvod, aby čerpali další prostředky.

Pavla Krůčková