A jak se nechali slyšet, za ovoce či zeleninu vypěstovanou bez použití chemických hnojiv, jsou ochotni si připlatit. „Je to určitě zdravější a chutnější. A navíc, mnozí z nás jsou na to zvyklí. Tímto šetrným způsobem pěstují ovoce či zeleninu naši rodiče na svých hospodářstvích či malých farmách,“ prozradil Martin, jeden ze studentů Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně, která biojarmark pořádala už po šestnácté.

Zahrada a dvůr školy se včera proměnily ve velké tržiště, kde měli návštěvníci možnost ochutnat jak pečivo či sladkosti připravené z biopotravin, ale také ovoce a zeleninu se značkou bio. Nechyběla ani malá výstava domácích zvířat a zemědělské techniky.

Jak uvedl ředitel školy Pavel Cieslar, vystavené produkty jsou z velké části od samotných studentů, resp. jejich rodičů, nebo se s nimi přišli pochlubit absolventi školy. „Jeden náš student dokonce přivedl na ukázku dva miniponíky, které doma chovají,“ řekl Cieslar.

Cílem této už tradiční podzimní akce je podle něj je podpořit a propagovat zemědělce, kteří se při pěstování plodin a chovu dobytka obejdou bez chemických hnojiv. „Ale nejen to. Chceme také propagovat a oživit zemědělské školství, které je v útlumu. Nicméně my si myslíme, že zemědělské obory mají budoucnost a případným zájemcům o studium máme co nabídnout,“ řekl Pavel Cieslar.