Požádat o tzv. hnědou popelnici a zaplatit si za její vývozy. Takový je výsledek veřejné debaty na dané téma, která se tento týden konala na bohumínské radnici.

Velkoobjemové kontejnery na bioodpad mělo město během sezony rozmístěné na 28 místech ve čtvrtích rodinných domků. Od příštího roku je ale konec a jak už to bývá, ti slušní to zase jednou odnesou za hnusáky. „Přeplněné kontejnery, tlející a zapáchající kupy trávy a listí kolem. Tak to zde během sezóny vypadalo. I přes jejich každotýdenní vyvážení se nedařilo přimět obyvatele, aby okolo nich udržovali pořádek," popsala realitu Jana Končítková z bohumínské radnice.

Co bude dál? Kdo bude chtít bioodpad nadále třídit, dostane hnědou popelnici a zaplatí od příštího roku 500 korun za sezonu. Dosud se v Bohumíně za stejnou službu platilo 800.

Radnice navíc rozšíří ekologickou kampaň „Chovám se ekologicky. Přidáte se?". Kdo se zapojí, bude ročně platit za hnědou popelnici jen 150 korun.

„Sleva bude nově dostupná také pro všechny, kdo se chystají změnit systém vytápění domu tak, aby neobtěžovali své okolí. Kampaň by mělo nerozhodné motivovat ke zvýšenému zájmu o další vlnu kotlíkových dotací. Očekáváme, že počet uživatelů hnědých popelnic ve městě se zvýší ze současných 400 až na 1200," říká bohumínský starosta Lumír Macura.

Co se týče běžného odpadu, v Bohumíně rodinné domy platí částku vypočítanou podle toho, jak často mají nasmlouvaný jeho svoz. V Karviné například platí všichni obyvatelé za odpady od narození shodně 500 korun ročně „na hlavu".

Hnědé kontejnery na bioodpad ale domkaři dostávají na vlastní vyžádání zdarma a neplatí ani za jejich svoz. Několik kontejnerů na bioodpad má město rozmístěné i na zdejších sídlištích.

Obdobně to mají v Orlové. Domkaři mohou k likvidaci bioodpadu využívat 240 litrové hnědé nádoby, které jsou přiděleny ke všem číslům popisným, tedy ke všem rodinným domkům. Žádnou částku navíc za to neplatí, pouze klasickou platbu za svoz komunálního odpadu. Současně mohou domkaři využít i černé pytle, které jsou k rodinným domkům dodávány. Odvoz je zdarma.

BIOODPAD ZE ZAHRÁDEK

Svoz bioodpadu je zajišťován i od zahrádkářských kolonií, kde jsou umístěny 1 100 litrové nádoby.

„Co se týče centra města, tak tady jsme v uplynulém období měli rozmístěny zkušební hnědé popelnice, ale bohužel se příliš neosvědčily a lidé do nich házeli i klasický komunální odpad, což pak komplikovalo odvoz. V současné době jsou v jednotlivých částech sídliště umístěny 1000 litrové nádoby na bioodpad," doplnila k tématu mluvčí zdejší radnice Nataša Cibulková.