Ring volný a v něm právníci města Karviné a firmy RPG Byty, kteří se snad již konečně dohodnou, která strana bude lidem opravovat napojení na chodníky od jejich vchodů. Takto by se dalo s velkou nadsázkou popsat jednání, které proběhne v nejbližších týdnech.

Jde o problém, který se táhne již dlouho. Firma RPG Byty vlastní v Karviné spoustu bytových domů. Ty stojí na pozemcích města. Spor nastane ve chvíli, kdy se obyvatelé daných domů přestanou cítit bezpečně při cestách do svých vchodů, protože mají rozbité přístupové komunikace.

„Když jsem se s tímto obrátila na majitele domu, společnost RPG Byty, sdělili mi, že chodník u vchodu opravovat nemohou, protože leží na pozemku města, a oni tak nemohou investovat do cizího. Jenže z města mi přišla stejná odpověď. Výsledek je ten, že už několik měsíců chodíme po rozbitém chodníku a jen čekáme, kdy někdo spadne a ublíží si," svěřila se Deníku už před časem jedna z karvinských čtenářek.

Naše redakce pak zjistila, že nejde o jediný případ. „Takových případů máme na stole spoustu. Jde o části komunikace, které vedou přímo od vchodu na chodník, a těm se podle novely takzvaného chodníkového zákona říká napojení. A zákon říká, že toto napojení k hlavnímu chodníku má na starosti majitel domu. My bychom tak investovali veřejné prostředky do soukromého majetku, a to možné není," říká mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Zástupci společnosti RPG Byty ale v současnosti vidí situaci jakoby v zrcadle, jen z opačné strany. „Podle našich právních rozborů jde o pozemky města. A naše společnost tak nemůže investovat do majetku někoho jiného," říká mluvčí firmy RPG Byty Petr Handl.

Obě strany se ale shodují, že by problém měl být už jednou provždy vyřešen. „Vždyť tento rozdílný právní pohled na výklad příslušného zákona se netýká jen nás, ale také všech dalších soukromých subjektů, jako jsou společenství vlastníků, družstva a další, kdo ve městě domy vlastní," podotýká Petr Handl.

Město Karviná si právě nyní nechává zpracovávat další stanovisko svých právníků. Poté se mají právníci obou subjektů sejít, aby se pokusili najít konečné řešení.