To, jak budou upozorňovat řidiče na přechod pro chodce výstražné blikače na Národní třídě, si představovali určitě všichni jinak. Slabá světla nejsou prakticky vidět a řidiči je zaregistrují mnohdy až na poslední chvíli těsně před vjezdem na zebru.

Nový přechod s pasivním prvkem bezpečnosti, který je napojen na solární baterie, měl být vzorem pro ostatní. Nyní se z tohoto pohledu mluví spíš o špatné investici. Situace se nelíbí ani vedení města.

„Určitě jsme si představovali stav přechodu jinak. Záměr použít solární baterie byl určitě dobrý, a to i s ohledem na ekologii, kdy jsme chtěli šetřit energii. Jenže výsledný efekt opravdu značně zaostává za očekáváním,“ přiznala mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Nejedná se prý o závadu

Radnice prý už do budoucna chce instalovat pouze bezpečnostní prvky jako v jiných městech, tedy ty, které jsou mnohem lépe viditelné. „To zajistí například napájení z veřejného osvětlení, nebo použití jiných baterií,“ uvedla Pondělíčková.

Špatné fungování blikačů na přechodu se projevilo prakticky hned po instalaci. Tehdy se to však svádělo na to, že baterie nebyly zcela nabity a při několikadenním hodně zataženém a deštivém počasí bez slunce články neměly dostatečnou zásobu energie. „Každopádně se nejedná o žádnou závadu. Intenzita solárních světel je prostě taková,“ dodala mluvčí.

Je zajímavé, že se nikdo z města neobtěžoval před instalací na účinnost blikání podívat a štěstí je v tom, že je jinak přechod dobře nasvícen. S budováním přechodu se začalo v polovině května a stavba přišla město na přibližně 800 tisíc korun. Zhruba 40 procent však zaplatilo z dotace.

Plán počítá s nasvícením všech přechodů

V Havířově jsou v současné době nově nasvícené přechody pod Bludovickým kopcem, u Savely, na Národní třídě a v Těšínské ulici. Hlavním cílem je zvýšit bezpečnost chodců, když se zde pohybují hlavně žáci základních škol.

V rámci obnovy veřejného osvětlení, která bude zahájena asi v příštím roce, je v plánu doporučeno nasvítit všech 139 stávajících přechodů pro chodce. Tímto krokem se bude město snažit upozornit řidiče na to, že se blíží k přechodu, když barva osvícení je odlišná od veřejného osvětlení.

„V plánu obnovy veřejného osvětlení máme také doporučení k použití doplňkového osvětlení přechodů, například blikání svítidel při přiblížení chodce k přechodu,“ přiblížila Pondělíčková další plány radnice.