„Šly jsme do toho s tím, že pomáháme i ostatním. Byly jsme naivní, ale bez toho bychom se do centra nepustily," říká absolventka ekonomické fakulty univerzity Báňské Lucie Burdová.

Coworking je u nás zatím pojem, který není moc známý. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o sdílení prostoru pro práci, kdy zájemce může využívat vybavené pracovní místnosti přesně v tom čase, kdy je potřebuje a nemusí si tudíž platit vlastní kancelář nebo nemusí sedět za počítačem sám doma daleko od lidí.

„Coworking je známější spíše ve velkých městech a v určitých oblastech, nejčastěji jej využívají IT specialisté, grafici, novináři a podobné profese na volné noze. Práce z domu totiž může být dost psychicky náročná, společnou kanceláří lze zahnat pocit samoty," vysvětlila Pučoková.

Business snídaně, kurzy i hlídání dětí

Kromě nabízení sdílených prostor se havířovské centrum Naše místo zaměřuje také na podporu začínajících podnikatelů, hlídání dětí, vzdělávací a zábavné akce pro celou rodinu a rovněž nabízí šikovným lidem z celého regionu možnost vystavení jejich výrobků nebo odběr zboží. Pro zpestření centrum pořádá také výlety na zajímavá místa, kterých využívají především matky s malými dětmi. Ty jsou rovněž největší skupinou lidí, která služby tohoto centra vyhledává.

„Maminky s dětmi u nás zatím vítězí na plné čáře, ale těšíme se na nárůst návštěv i v dalších kategoriích, hlavně studentských a běžné pracují veřejnosti, pro které máme v záloze několik lákavých kurzů," vyjmenovává Zuzana Pučoková.

„Také podporujeme drobné podnikatele, i ty potencionální. V tuto chvíli pro ně pořádáme Business snídaně a pomáháme s prodejem jejich výrobků," dodává její kolegyně Burdová, „v neposlední řadě myslíme i na ty, kteří nemají tolik štěstí, pomáháme jim najít práci nebo zlepšit svůj vztah s rodinou. Plánujeme rozšířit naši nabídku i na nejstarší generaci a budovat společně lepší klima v regionu," uzavírá jeho zakladatelka.

MICHAELA ZORMANOVÁ