První dva vzniknou v Masarykově ulici před zdejší radnicí a kinem. Třetí pak v Šunychelské ulici u supermarketu Lidl a čtvrtý v Lidické ulici u Bochemie, kde naváže na lávku pro pěší přes železnici.

„Ve všech případech chceme zvýšit bezpečnost chodců, kteří po přechodech na těchto místech volali. Na Masarykově ulici je jejich vznik levnější a nevyžádá si žádné ostrůvky. Naopak v Šunychelské a Lidické přibudou ostrůvky i nové nasvětlení a náklady na jejich vybudování jsou téměř 900 tisíc korun. Žádáme však o dotaci z Regionálního operačního programu (ROP), která by mohla pokrýt až 85 procent nákladů," uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Některé z nich by mohly vzniknout ještě v první polovině letošního roku. Do přechodu před radnicí v Masarykově ulici se řemeslníci už pustili. Vzniká v místě pro přecházení, takže si vyžádá instalaci nových dopravních značek a předláždění současného povrchu na speciální, který bude chodce upozorňovat na přechod.

K nasvětlení přechodu se využije sloup veřejného osvětlení, který v místě už stojí, a na něj se přidá výložník, který celý přechod osvětlí. To proběhne v příštím týdnu, stejně jako namalování tzv. „zebry" na komunikaci. Náklady na vznik přechodu jsou přibližně 30 tisíc korun. Realizace přechodu o několik desítek metrů dále u zdejšího kina je komplikovanější a vyžádá si projektování.

„Veřejné osvětlení je příliš daleko a v lokalitě vede velké množství sítí. Musíme proto nechat zpracovat projektovou dokumentaci.

Jeho vybudování bychom rádi zvládli ještě letos do konce srpna," doplnil Petr Sobek z odboru dopravy bohumínské radnice.

(balu)