VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohumín chce koupit ubytovny

Města chtějí omezit ubytovny pro sociálně slabé a jejich koupě je jednou z možností.

14.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: Deník/Karel Pech

„Prodáte nám své ubytovny?" Takto se nyní ptá radnice v Bohumíně majitelů tamních ubytovacích zařízení pro sociálně slabé. Radní tak chtějí získat další kontrolu nad celou situací a hodlají zastupitelstvu předložit návrh na dané výkupy.

„Majitele ubytoven jsme v dopisech požádali o schůzku na toto téma. Zároveň je ovšem upozorňujeme na fakt, že žádnou jejich budovu nemůžeme vykoupit za vyšší cenu, než jakou stanoví znalecký odhad," uvedl bohumínský starosta Petr Vícha. Jde o další z kroků, jak by se v okrese mohl snížit počet ubytoven pro sociálně slabé.

A není to první příklad. V Karviné a v Havířově vlastní některé ubytovny firma Asental, která se odštěpila od skupiny RPG. Z vyjádření firmy vyplývá, že změny přijdou také v těchto městech.

Místo Kosmosu byty

V Karviné by tak měl skončit provoz ubytovny Kosmos. „V případě Kosmosu dokončujeme jednání o prodeji s městem Karviná, které jej chce využít pro startovací a sociální byty," řekl Deníku mluvčí této společnosti Richard Kolibáč.

Koupi Kosmosu do majetku města včera vpodvečer jednohlasně posvětili i karvinští zastupitelé. „Objekt chceme skutečně celý objekt přebudovat na byty pro mladé rodiny a také na byty typu domova pro seniory," řekl Deníku primátor Tomáš Hanzel.

Jednání se vedou také o karvinské ubytovně Předvoj. „Jedná se se současným nájemcem, městem Karviná a ministerstvem práce a sociálních věcí o budoucím využití budovy," doplnil mluvčí Asentalu s tím, že jednání o prodeji probíhají také kolem havířovských objektů Impuls a Jílová. Zde ale firma jedná se soukromými zájemci.

Doplatky? Ne!

V Bohumíně s ubytovacím byznysem bojují také tak, že zamítají všechny žádosti o doplatky na bydlení, které vyplácí úřad práce.

Stanovisko obcí mělo být prvotně pro úřady práce závazné. Ministr vnitra Milan Chovanec ale nakonec rozhodl, že tomu tak není a úřady práce mají brát stanovisko měst jen jako doporučující.

Méně štědré příspěvky

Výrazně omezit vyplácení sociálních dávek nejen pro lidi na ubytovnách, ale i v nájemních bytech by měla novela zákona o hmotné nouzi, která se připravuje.

„Příspěvky by už neměly být tak štědré, aby se ubytovací byznys vyplácel. Připravovanou novelu o hmotné nouzi připomínkujeme. Apelujeme, aby se zabývala i tím, odkud lidé do ubytovny přišli, zda je jejich situace tíživá a také, aby lidé, kteří v nich bydlí, platili v ubytovnách jen místně obvyklé nájemné," uvedl bohumínský starosta.

Při realizaci sociálního bydlení chce Bohumín spolupracovat s Armádou spásy a nabídnout bydlení těm, kteří si pomoc zaslouží. Podmínkou je, že vybraní lidé budou muset mimo jiné dodržovat přísné podmínky a pravidla.

V Bohumíně nyní funguje celkem 10 ubytoven a žije tam okolo čtyř stovek lidí.

Postřeh Richarda Kutěje: Kup a rozhoduj

Město Bohumín ve čtvrtek deklarovalo, že osloví majitele ubytoven s nabídkou na jejich odkoupení. Karviná chce zase koupit a předělat ubytovnu Kosmos takřka v centru města na takzvané startovací byty pro mladé rodiny a byty pro potřebné občany důchodového věku.

Jde o kroky, kterým asi zatleská většina obyvatel daných měst. Zároveň bude důležité, aby naši zákonodárci konečně schválili lepší zákony kolem celého systému vyplácení sociálních dávek. Jsme v regionu, kde lidé bohatstvím neoplývají a pomoc státu může někdy potřebovat takřka každý z nás, aniž by to samozřejmě člověk komukoli přál.

Bylo by ale fajn, kdyby tato pomoc byla co nejméně zneužitelná a lidé, kteří ji pobírají, by zároveň měli být inspirováni, aby s touto situací zkoušeli „něco dělat". Tak tedy uvidíme, zda se v této oblasti skutečně dočkáme světlejších zítřků.

Autor: Richard Kutěj

14.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT