„V tuto chvíli už máme oficiálně přiklepnuto 42,3 milionu korun na čtyři projekty. Díky sedmi milionům budou v Bohumíně letos opět působit asistenti prevence kriminality. Dalších deset milionů korun obdržíme na vznik obřího lesoparku Na Panském pro budoucí generace. Ten začne vznikat letos v květnu a celkové náklady na jeho vybudování budou osmnáct milionů korun,“ sdělil bohumínský místostarosta Lumír Macura s tím, že minulý týden se radnice dozvěděla o dalších dvou úspěšných žádostech.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) potvrdil Bohumínu dotaci v programu RESTART ve výši 15,3 milionu korun na kotlíkové půjčky. Bohumíňáci, kteří uspěli ve třetí vlně žádostí o kotlíkovou dotaci, si tak díky tomu budou moci půjčit od města až 200 tisíc na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo nebo ekologický kotel.

„Kotlíkovou dotaci získalo ve třetí výzvě 153 Bohumíňáků, více než polovina z nich nám přitom avizovala, že bude mít zájem o půjčku na předfinancování výměny. Pokud se nám přihlásí dodatečně i ostatní domkaři, tak se dostane i na ně. V naší žádosti jsme s tím počítali a máme tam 20procentní rezervu. V případě, že by nestačila, jsme připraveni zapůjčit zájemcům finance na výměnu z městského rozpočtu. Tak jsme to ostatně praktikovali už vloni a nečekali jsme, až se na nás dostane řada a ministerstvo nám přiklepne a pošle na půjčky peníze,“ upřesnil Macura s tím, že vloni už Bohumíňáci vyčerpali první milion a letos jsou v rozpočtu na půjčky vyčleněny další tři miliony.

Dalších 10 milionů získalo město z česko-polského projektu na rozšíření rekreace u Vrbického jezera. Nové vodní atrakce zpestří pobyt u vody jak milovníkům koupání, tak příznivcům projížděk v lodičkách. Na nové pláži u stávající betonové cesty vyroste plovoucí přístavní můstek. „Zakotví u něj až deset plavidel. Klasické lodičky a veslice, nic motorového,“ specifikoval Macura.

Plavce potěší i další atrakce, a to distanční molo. S jeho umístěním se počítá 65 metrů od břehu. Bude mít dvě plovoucí části o rozměru dva krát šest metrů s žebříky pro výstup z vody. Plavci jej využijí k odpočinku. Posledním prvkem bude „ekomolo“, které ovšem nevyužijí lidé, ale vodní ptáci a živočichové. S realizací by radnice ráda začala v první polovině roku, aby už v létě mohly novinky sloužit návštěvníkům jezera. Vypsala už proto výběrové řízení. Odhadované náklady na realizaci jsou 11,4 milionu, většinu pomůže uhradit právě dotace.

Dalších osm žádosti je ve fázi posuzování a schvalování. Pokud všechny vyjdou, získá Bohumín dalších 77 milionů. „O vůbec největší dotaci žádáme na nový dopravní terminál u vlakového nádraží. Odhadované celkové náklady jsou 61,5 milionu a dotace představuje 49 milionů. Už teď víme, že máme velkou šanci ji získat,“ uvedla radniční projektová manažerka Hana Gonsiorová s tím, že každým dnem čeká město na výsledek své žádosti o výsadbu téměř čtyř tisíc stromů pro nový přírodní koridor ve Skřečoni v blízkosti rušné výpadovky ve směru na Karvinou.

Další dvě žádosti se týkají přípravy lokality Petra Cingra ve Starém Bohumíně pro rodinnou výstavbu. V minulosti tady město zdemolovalo sedm vybydlených cihlových domů s tím, že tady v budoucnu vyroste rodinná zástavba. S realizací záměru chce začít už letos. Nejprve musí lokalitu odkanalizovat a vybudovat vodovod a poté ji zasíťovat a vystavět komunikace a veřejné osvětlení. Se vším by mohla pomoci právě dotace.


Zbývající žádosti se zaměřují třeba na vznik chráněného bydlení pro mentálně postižené v nevyužívané vilce v Husově ulici v centru Bohumína, realizaci moderní multifunkční učebny v ZŠ Bezručova a zateplení sportovního centra Bosporka s novou boulderovou stěnou. V minulých dnech podala radnice i žádost na fotovoltaiku – a to instalaci solárních panelů na střeše městské sportovní haly za celkových 5 milionů korun. Ty by vyráběly energii pro potřeby volnočasového areálu Bosporu s aquacentrem, adventure golfem, zimním stadionem i Hobbyparkem pro děti.