Interiér smuteční síně v Bohumíně volal po rekonstrukci už řadu let, město proto dalo zpracovat projekt na jeho celkovou proměnu. „Prostředí, v němž se obřad koná, ovlivňuje celkovou atmosféru posledního rozloučení. A my jsme si přáli, aby lidé měli možnost se rozloučit v úctyhodném, krásně navrženém prostoru, který odráží vážnost a důležitost okamžiku. Sál vybudovaný v osmdesátých letech minulého století už nebyl schopen dostát požadavkům současných pohřebních zvyklostí. Nový design a vybavení interiéru podporuje důstojnost a soukromí rodin během obřadu. Rekonstrukce současně zajistila komfort pohřební službě a především hostům,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Na snímcích lektor Zdeněk Orel a zdravotnice KHN.
Devadesát zdravotníků Karvinské hornické nemocnice se učilo bránit proti agresi

Nejviditelnější změnu v prostoru zajistil netradiční stropní podhled na nosné kovové konstrukci. „Světla jsou umístěna do vrchlíků komolých jehlanů, lze je podle potřeb tlumit až do úplného zhasnutí. Pořídili jsme i nové lavice, které jsou vybaveny topnými panely. A moderní audiovizuální technika umožňuje například přehrávání vzpomínkových videí,“ popsal místostarosta. Dodal, že hlavní i boční sál prošly kompletní výměnou rozvodů elektro, došlo na opravu podlahy a renovaci schodiště. Ke zútulnění celého prostoru přispěly skleněné stěny a závěsy. Boční sál poskytuje samostatné zázemí pro menší obřady.

Většinu zákazníků tvořili našinci.
Lidé o svátku vyrazili za nákupy do Polska. Pivaři však smutnili

Stavbaři začali s renovací interiéru loni v září, na začátku letošního května si město opravený objekt převzalo. Za kompletní práce zaplatilo 12,3 milionu korun. Do rekonstrukce smuteční síně vložil Bohumín už více než 20 milionů korun. Před koronavirovou érou totiž zajistil opláštění budovy a novou střechu za téměř 9 milionů. Loni pak u ní za 1,2 milionu revitalizoval panelovou plochu o rozloze 2 700 metrů čtverečních, na které vzniklo klasické asfaltové parkoviště pro 72 míst.

Bohumín dokončil proměnu smuteční síně.Bohumín dokončil proměnu smuteční síně.Zdroj: MěÚ Bohumín

Podle informací Pohřební služby Bohumín, která ve městě jako jediná zajišťuje organizaci posledního rozloučení, dojde k obnovení smutečních obřadů na konci května. Po dobu rekonstrukce využívali pozůstalí objektů v okolních obcích, zejména v Dolní Lutyni.