Obce na Karvinsku přitom na základě dřívějších porad společně vytipovaly sedm ulic, kde by výhledově mohly přibýt „ostré“ radary na měření rychlosti aut. Jedná se o ulice Orlovská, Bohumínská a Michálkovická ulice v Rychvaldu, Bezručova a Rychvaldská ulice v Dolní Lutyni a Bezručova a Opletalova ulice v Bohumíně.

Nejvíce o instalaci stacionárních radarů stojí Rychvald. Důvod? „Chceme na některých úsecích v našem městě instalovat radary, abychom tak napomohli ke zklidnění automobilového provozu. A taky kvůli zvýšení bezpečnosti chodců,“ zdůvodnila pro Deník iniciativu Rychvaldu v této věci starostka Dagmar Pížová.

Kůň běžící z Petřvaldu do Orlové, 14.1.2024.
Do Orlové běžel v neděli kůň. Po silnici a v protisměru, chytala ho policie

Prozradila, že jakákoli opatření pro zklidnění dopravy si vyžádali sami obyvatelé, a to konkrétně v Orlovské ulici, která centrum Rychvaldu spojuje s orlovskou částí Poruba. „V poslední době se tam stalo více dopravních nehod,“ zdůraznila.

Dodala také, že radnice bude ve snaze o zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti pokračovat. „Nemusí to být nutně radary, ale jsme otevřeni i jiným opatřením, která pomohou zklidnit dopravu ve městě, Zejména hustota tranzitní dopravy ve městě stále narůstá,“ tvrdí starostka Pížová a připomíná, že prvním opatřením bude instalace semaforu pod budovou základní umělecké školy a u přechodu v ulici Bohumínská.

V Bohumíně nové radary zatím nebudou

Starosta Bohumína Petr Vícha v této souvislosti připomněl, že Dopravní inspektorát Karviná instalaci ostrých „radarů“ sice nezamítl, ale podmiňuje je důkladnou studií.

„Pro nás je podstatné ochránit nejohroženější účastníky silničního provozu, a to jsou jednoznačně chodci, zejména děti. Proto budujeme a nasvětlujeme přechody, ráno a po výuce dohlížejí na bezpečnost žáků naši asistenti prevence kriminality, investujeme desítky milionů korun do výstavby chodníků,“ podotkl Vícha.

Z nákupního centra Futurum v Ostravě zmizely lavičky.
Co nám to provedli? Zoufalí muži bloumají v nákupním centru Futurum v Ostravě

Z dosavadního vývoje situace vyplývá, že bohumínští řidiči se ostrého měření v dohledné době obávat nemusejí. „Umíme si představit, že bodové radary v budoucnu zprovozníme u obou budov Bezručovy základní školy, kde by měly význam. Z naší dlouholeté zkušenosti však víme, že porušování pravidel je v lidech. Kdo je ignoruje, toho ani radar nezastaví. A naopak slušné řidiče nechceme popotahovat kvůli tomu, že jeli v obci pětapadesát,“ konstatoval vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka s tím, že stacionární radary nejsou prioritou ani pro Dolní Lutyni. Rychvald tak možná bude muset vyjednat měření s dopravním inspektorátem individuálně.