Zastupitelé si prohlédli plochu, na níž by takzvaná gigafactory měla stát. Ačkoliv je v katastru vedlejší obce, dotýká se i bohumínských městských částí Skřečoň a Šunychl. A jejich obyvatelé mají z projektu obavy, stejně jako jejich dolnolutynští sousedé.

„Referendum jednoznačně prokázalo, že občané Dolní Lutyně strategický podnikatelský park nechtějí a využijí všech legálních možností, jak jeho výstavbě zabránit. Stejně tak u nás v Bohumíně budeme bedlivě sledovat kvalitu studií, a pokud bude hrozit zhoršení ochrany před velkou vodou a komplikace v dopravě, budeme námitky podávat i bez referenda,“ konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Ministr Síkela: referendum Dolní Lutyně nezablokuje další jednání o gigafactory

Hlavní část výjezdu zastupitelů se týkala bohumínských investic, které jsou placeny z městského rozpočtu. Po aktuálních úpravách, ke kterým došlo na červnovém zasedání, na ně Bohumín vynaloží částku okolo 300 milionů. „Rozpočet na rok 2024, který zastupitelé schválili loni v listopadu, původně počítal s investicemi ve výši 135 milionů korun. Některé investiční akce jsme nakonec převáděli z loňského roku, další jsme mohli díky dobrému hospodaření doplnit do letošního rozpočtu ze zásobníku projektů,“ podotkl starosta.

Rekonstrukce oddělení chirurgie

Mezi nejvýznamnější letošní investice, na které se při své objížďce zastupitelé zaměřili, patří rekonstrukce oddělení chirurgie v Bohumínské městské nemocnici, která odstartovala v dubnu. Modernizace přízemí pavilonu A vyjde na 34 milionů korun, vznikne v něm osm nových dvojlůžkových pokojů, tři jednolůžkové pokoje, tři nadstandardních pokoje a komfortní sociální zázemí včetně bezbariérových koupelen.

Přepadení prodejny v Orlové, foto k případu.
VIDEO: Přepadení prodejny v Orlové. Pachatel měl i zbraň

Město už dokončilo obnovu interiéru smuteční síně za více než 12 milionů a finišuje se zázemím pro rekreanty u Kališova jezera za 18 milionů. Zastupitelé cestou diskutovali také o probíhající renovaci fotbalového areálu v Záblatí, přestavbě přednádražního prostoru či zateplování městských domů. Ze soukromých investic se zajímali o především o projekty v oblasti bytové výstavby a budování protipovodňových hrází v Pudlově, které je v režii státního podniku Povodí Odry.

Práce v terénu je doplněním běžných povinností, které bohumínští zastupitelé ve své funkci mají. „Ne že by snad neměli přehled, jak akce probíhají. Ale společná kontrola staveb nám dává možnost vyměnit si přímo na místě názory a případně vyřešit nejasnosti, které se mohou objevit. Tyto aktivity můžeme podnikat především díky tomu, že naše vztahy jsou bez ohledu na politickou příslušnost korektní a všem nám záleží na tom, aby se Bohumín rozvíjel," doplnil starosta Vícha.