Největší objem peněz doputuje do městské kasy z evropských programů. „Unie schválila osm našich žádostí. Třicet milionů korun použijeme na vybudování chodníků v Ostravské a Rychvaldské ulici a cyklostezky podél Flakůvky. Díky dotaci budeme moci pokračovat v projektu asistentů prevence kriminality. A čtyřem z našich škol zajistíme konektivitu, tedy kvalitní internetové připojení, perfektně zabezpečenou síť, dodávky výpočetní techniky i audiovizuálních a výukových zařízení,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Dodal, že část evropských financí investovalo město do zateplení svých bytových domů.

Bohumín slibuje v adventním čase bohatou nadílku akcí.
Bohumín slibuje v adventním čase bohatou nadílku akcí

Bohumín využil i nadační fondy společností. Letos se přihlásil do nového programu Nadace OKD obcím a díky němu může po deseti letech dostavět šestikilometrový okruh pro cyklisty a in-line bruslaře kolem Vrbického jezera. „Grant pokrývá až polovinu celkových nákladů. Ty jsme předběžně vyčíslili na necelých devět milionů korun,“ přiblížila projektová manažerka bohumínské radnice Hana Gonsiorová. Druhým donátorem, který umožnil vytvořit systém nových venkovních hřišť pro děti z mateřské školy v Tovární ulici, je Nadace ČEZ. „Pomohla nám milionem korun přebudovat zastaralé betonové plochy na moderní umělé. Jejich součástí je pískoviště, skákací panák, twister a vodní prvek v podobě mlhoviště,“ dodala Gonsiorová.

Od ministerstva průmyslu a obchodu má Bohumín přislíbenu dotaci na obměnu veřejného osvětlení a Moravskoslezský kraj podpořil realizaci výsadby izolační zeleně ve Vrbici. Město očekává, že bude v dotační politice úspěšné i v příštím roce. „Právě pro případ získání grantů máme připraveny investice pod čarou a vytváříme v rozpočtu dostatečnou finanční rezervu. Na rok 2024 jde o částku deset milionů korun,“ vysvětlil Macura.