Více jak osm milionů korun investuje do letních oprav svých škol Bohumín. Čeká je zateplování, výměna rozvodů elektřiny a vody, vylepšování zázemí. Na tradiční prázdninové opravy, které mají budovy udržet v dobré kondici, má Bohumín v rozpočtu přes osm milionů korun.

Práce většího rozsahu plánuje bohumínská radnice na šesti místech. Největší letní investicí do školních objektů je kompletní rekonstrukce elektrorozvodů v mateřince Skřivánek ve Smetanově ulici. Přípravné práce v ní už začaly. Součástí generální opravy bude i zhotovení nových stropních podhledů a další stavební úpravy.

„Většina našich mateřských školek byla postavena před desítkami let a je nutné je modernizovat. Velké opravy staré elektroinstalace, která je ještě v hliníku, jsme v nich zahájili před třemi lety. Stejným způsobem už jsme vyměnili rozvody kabeláže v mateřince v Čáslavské ulici a v Rafíku v ulici Svatopluka Čecha. Letos přišel na řadu Skřivánek a pokračovat budeme i v následujících letech, aby se děti vzdělávaly v bezpečném a příjemném prostředí,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha. Dodal, že rekonstrukce v mateřské škole Skřivánek si vyžádá zhruba tři miliony korun.

Stavební firmy o prázdninách obsadí v Bohumíně i některé základní školy. Také v Karviné využijí letní prázdny k rekonstrukcím a modernizacím základních a mateřských škol.

Půjde o investice za více než 65 milionů korun. Vybudovány budou například nové virtuální učebny nebo se opraví střechy a elektroinstalace.

Učebna virtuální reality

Karviné se podařilo získat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu na období 2021-2027. Školáci se tak mohou těšit na nové virtuální učebny.

„Během prázdnin vybudujeme díky projektu „Učebny virtuální reality na ZŠ v Karviné“ nové učebny hned ve čtyřech školách, konkrétně na ZŠ a MŠ Dělnická, ZŠ a MŠ Mendelova, ZŠ a MŠ Borovského a ZŠ a MŠ U Lesa. Příprava si vyžádá stavební úpravy včetně elektroinstalace. Do učeben pořídíme nový nábytek a potřebné IT vybavení s pomůckami,“ říká primátor Karviné Jan Wolf (SOCDEM).

Zkrátka nepřijdou ani další karvinské školy. ZŠ Družby čekají stavební úpravy pro vybudování nové učebny z bývalé školní posilovny. Další plánovanou investicí je oprava a zateplení střechy MŠ Dělnická. Oprava střechy čeká také hlavní pavilon ZŠ Slovenská. Jedno z oddělení MŠ Slovenská získá po rekonstrukci vylepšenou tělocvičnu, spací místnost a hernu. ZŠ Borovského zateplí přes prázdniny pavilon školní kuchyně a jídelny, škola pamatuje i na nutnou opravu kanalizace své MŠ Na Kopci. Na ZŠ Cihelní je v plánu letní rekonstrukce elektroinstalace a o bezpečnost jejich předškoláků na MŠ Dvořákova se postará oprava oplocení. ZŠ Školská zrekonstruuje ve školní družině sociální zařízení, vedle výměny dlažby, obkladů a zařizovacích předmětů záměr pamatuje na výměnu připojovacího potrubí vody a kanalizace.

Letní měsíce patří současně modernizacím venkovních částí areálů škol. Opravy cílí zejména na venkovní sportoviště škol.

„V rámci těchto oprav a modernizací provedeme rekonstrukci běžecké dráhy a multifunkčního hřiště ZŠ a MŠ Cihelní. Nový povrch dostanou rovněž multifunkční hřiště na základních školách Borovského a Slovenská. Na novou konstrukci a povrch běžeckých oválů se mohou těšit žáci základní škol Dělnická a s polským jazykem vyučovacím,“ dodává primátor Karviné Jan Wolf (SOCDEM). V současné době se připravují výběrová řízení.