Strategicky položený Kopytov se na sklonku druhé světové války stal centrem bojů o státní hranici, během nichž došlo na obou stranách k těžkým ztrátám. Příznivci válečné historie budou už tuto sobotu svědky bojové historické ukázky, která dramatické události připomene. Bitva nedaleko hasičské zbrojnice začne hodinu po poledni.

„Umožníme divákům zažít atmosféru a realitu válečných bojů. Jde o emotivní podívanou, díky níž si připomínáme statečnost a oběti vojáků, kteří nasazovali životy za svobodu naší země,“ uvedl za organizátory Libor Hrabal z Technického muzea Olomouc 1. ČSTOB, které se zaměřuje na zachování a prezentaci technického dědictví, především z období druhé světové války. Vzpomínková akce potrvá zhruba do druhé odpolední, následně se kolona přesune do Ostravy.

Májový běh Bohumínem.
Májový běh Bohumínem nabídne sport i zábavu pro všechny generace

Pořadatelé přijedou s historickými vozidly do Bohumína s jednodenním předstihem. Už v pátek 3. května uspořádají od 10 do 14 hodin na náměstí T. G. Masaryka výstavu vojenské techniky, určenou především pro školy. Její součástí bude i výcvik v obsluze dělostřelecké baterie. „Dohodli jsme se s organizátory, že přistaví vozidla v dopoledních hodinách, aby si je žáci mohli prohlédnout v době výuky,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Jak dodal, město na uspořádání dvoudenní akce přispělo 40 tisíci korunami.

Bojová ukázka, archivní foto.Bojová ukázka, archivní foto.Zdroj: se svolením města Bohumín

K TÉMATU

Možné dopravní komplikace

Organizátoři předpokládají, že akce přiláká vysoký počet návštěvníků, což může zkomplikovat příjezd do Kopytova autem. Osadu spojuje s městem jediná silnice, která v ní navíc končí, a parkovací kapacity jsou v místě konání bojové ukázky velmi omezené. Pro motoristy proto bude připraveno parkoviště u Kališova jezera v Šunychlu, které je od hasičské zbrojnice vzdáleno přibližně dva kilometry. Menší parkoviště je k dispozici u místní čistírny odpadních vod, odkud je to do centra Kopytova kilometr a půl.